Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wprowadzenia zmian w organizacji kształcenia na aplikacji radcowskiej i adwokackiej z dnia 2008-07-10.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/593585/08/I/110.1 RZ
Data sprawy:
2008-07-10
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wprowadzenia zmian w organizacji kształcenia na aplikacji radcowskiej i adwokackiej.

Ostatni rok szkoleniowy pokazał, iż liczba aplikantów w niektórych okręgowych izbach radców prawnych bądź okręgowych radach adwokackich przewyższa możliwości szkoleniowe samorządów zawodowych. Duża liczba aplikantów i sposób organizacji szkolenia powoduje, iż niemożliwe okazuje się przekazanie wiedzy praktycznej bezpośrednio przygotowującej do należytego wykonywania zawodu. Zagrożona wskutek tego pozostaje jakość kształcenia aplikantów, a w efekcie również w przyszłości dobro klientów liczących na odpowiednio profesjonalną obsługę prawną. W świetle powyższego w opinii Rzecznika konieczna wydaje się systemowa reorganizacja szkoleń. Większy nacisk powinien zostać położony na instytucję patronatu, która pozwala na poznanie przez aplikanta codziennej praktyki wykonywania zawodu i zdobycie cennej wiedzy praktycznej. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie konkretnych planów zarówno ustawowych, jak i organizacyjnych, odnośnie do usprawnienia organizacji kształcenia na aplikacjach prawniczych w przyszłym roku szkoleniowym.

Pismo do Ministra Sprawiedliwości z dnia 7.08.2008 r. - prośba o przedstawienie konkretnych planów ustawowych i organizacyjnych dotyczących aplikacji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-10-08
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (02.09.2008 r.) poinformował, że w Ministerstwie Sprawiedliwości zostały zakończone prace nad zmianą ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie, ponadto przygotowywany jest projekt nowej ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Reforma w zakresie zmiany zasad dostępu do zawodów prawniczych, w tym zmiany sposobu naboru na aplikacje, przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy etap reformy to nowelizacja ustaw: Prawo o adwokaturze, o radcach prawnych oraz Prawo o notariacie, w celu dostosowania powyższych ustaw do sytuacji prawnej zaistniałej po wejściu w życie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r. (sygn. akt K 6/06) oraz z dnia 26 marca 2008 r. (sygn. akt K 4/07).
Drugi etap reformy polega na wprowadzeniu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, w celu ujednolicenia kryteriów naboru na wszystkie aplikacje prowadzone poprzez wprowadzenie jednego państwowego egzaminu prawniczego I stopnia, a także stworzenie dwóch ścieżek dostępu do zawodów prawniczych poprzez aplikację oraz poprzez świadczenie określonych ustawowo czynności prawniczych przez doradców prawnych. Warunkiem uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza będzie zdanie państwowego egzaminu prawniczego drugiego stopnia. Zmiana systemu naboru na aplikacje będzie powiązana ze zmianami organizacyjnymi systemu odbywania aplikacji.