Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu w sprawie skargi konstytucyjnej Małgorzaty W.-K., dotyczącej prawa odkupu nieruchomości rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych (sygn. akt SK 27/08) z dnia 2008-07-10.

Adresat:
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY
Sygnatura:
RPO/589360/08/IV/4002.6 RZ
Data sprawy:
2008-07-10
Rodzaj sprawy:
skarga konstytucyjna (SK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
umorzenie postępowania sądowego i TK z powodu wcześniejszej zmiany przepisów, decyzji zgodnie z wnioskiem RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu w sprawie skargi konstytucyjnej Małgorzaty W.-K., dotyczącej prawa odkupu nieruchomości rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych (sygn. akt SK 27/08).

Rzecznik przedstawił następujące stanowisko: art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest niezgodny z art. 2, art. 21 ust. 1, art. 64 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Zaskarżony przepis ma następujące brzmienie: "Agencji przysługuje prawo odkupu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w okresie 5 lat, licząc od dnia jej nabycia od Agencji, z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych; prawo odkupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości." Na tle zakwestionowanego w niniejszej skardze przepisu między Agencją a nabywcami nieruchomości rolnych dochodzi coraz częściej do sporów. W ocenie Rzecznika prawo odkupu narusza wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadę przyzwoitej legislacji oraz zasadę zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa, a także w sposób zupełnie nieproporcjonalny ingeruje w zasadę ochrony własności Konstytucyjne przesłanki ograniczenia prawa własności nie zostały tu zachowane, gdyż cel i powody tak dotkliwej ingerencji w prawo własności ustawodawca pozostawił w wyłącznej gestii Agencji, nie określając tego w ogóle w ustawie, jak wymaga powołany wyżej ciąg norm konstytucyjnych. Brak przesłanek ingerencji w prawo własności uniemożliwia kontrolę w zakresie zgodności takiego ograniczenia prawa podmiotowego z konstytucyjną zasadą proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji).

 


Data odpowiedzi:
2010-04-14
Opis odpowiedzi:


Postępowanie umorzone (postanowienie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt SK 27/08). Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 18 marca 2010 r. w sprawie o sygn. akt K 8/08 stwierdził niekonstytucyjność zaskarżonego przepisu art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomości rolnymi Skarbu Państwa.