Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie konieczności zmiany przepisu ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 2008-06-30.

Adresat:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Sygnatura:
RPO/576105/07/VI/607.2 RZ
Data sprawy:
2008-06-30
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie konieczności zmiany przepisu ustawy o radiofonii i telewizji.

Do Biura Rzecznika napływają skargi w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 38a ust. 3 ustawy z dnia 29.12.1992 r. o radiofonii i telewizji stanowiącego, iż uprawnienia wynikające z koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego są niezbywalne, z zastrzeżeniem ust. 3-5. Zgodnie z art. 38a ust. 3, uprawnienia wynikające z koncesji, za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mogą przejść na inny podmiot w przypadku łączenia, podziału albo innego rodzaju przekształceń spółek handlowych. Odmowa wyrażenia zgody następuje tylko wówczas, gdy nadawca osiągnie pozycję dominującą w dziedzinie środków masowego przekazu na danym rynku właściwym w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów lub gdy nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

Z brzmienia przepisu wynika więc, że przejście uprawnień z koncesji jest dopuszczalne tylko w przypadku przekształceń dokonywanych przez spółki prawa handlowego. Brak prawnych możliwości przejścia uprawnień wynikających z koncesji udzielonej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na spółkę powstałą w wyniku wniesienia aportem tejże jednoosobowej działalności. Takie uregulowanie stawia koncesjonariuszy - osoby fizyczne w nierównej sytuacji w stosunku do spółek prawa handlowego i daje podstawy do uznania, iż przepis ten narusza konstytucyjną zasadę swobody gospodarczej oraz równości wobec prawa.

Przedstawiony problem dotyczy grupy 12 nadawców radiowych oraz, w mniejszym stopniu, bo z wyłączeniem konieczności konkurowania o dotychczasową koncesję z innymi zainteresowanymi, także licznej grupy nadawców programów przeznaczonych do rozprowadzania w sieciach kablowych. Rzecznik zwrócił się o rozważenie możliwości podjęcia prac zmierzających do zmiany art. 38a ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: