Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie konieczności wzmocnienia pozycji prawnej członków spółek wodnych z dnia 2008-04-17.

Adresat:
MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
Sygnatura:
RPO/513894/05/IV/403.6 RZ
Data sprawy:
2008-04-17
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie konieczności wzmocnienia pozycji prawnej członków spółek wodnych.

Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra Środowiska w sprawie niektórych uregulowań ustawy z dnia 18.07.2001 r. - Prawo wodne. Nadal bowiem poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej budzi praktyczne pozbawienie członków spółek wodnych oraz związków wałowych jakiegokolwiek nadzoru nad działalnością spółki, która - w przekonaniu członka - narusza postanowienia statutu czy obowiązującego prawa.

Argumentacja przedstawiona przez Rzecznika w wystąpieniu z dnia 26.02.2007 r. nie zyskała jednak akceptacji Ministra, który uznał, iż poziom ochrony praw członków takich spółek jest wystarczający. Polemizując ze stanowiskiem Ministra, Rzecznik ponownie podniósł, iż mimo że Prawo wodne stosunkowo szeroko zakreśla kompetencje nadzorcze starosty (marszałka województwa w wypadku związków spółek), stroną w postępowaniu nadzorczym jest wyłącznie sama spółka działająca przez swoje organy, tj. zarząd. Nawet zatem jeżeli spółka podejmuje uchwały sprzeczne z obowiązującym prawem czy naruszające prawa członka, nie ma on w stosunku do spółki właściwie żadnego skutecznego środka obrony swoich praw.

W oparciu o unormowanie art. 179 ust. 4 Prawa wodnego zarówno organy administracyjne, jak i sądy, odmawiają członkom spółek przymiotu strony we wszelkich postępowaniach o charakterze kontrolnym. Żaden przepis Prawa wodnego nie przyznaje również członkowi spółki uprawnienia do zaskarżenia danej uchwały do sądu powszechnego (poza, wynikającą z orzecznictwa Sądu Najwyższego, kwestią istnienia stosunku członkostwa i wysokości składek). Członkowi pozostaje zatem jedynie monitowanie organów nadzoru w trybie skarg i wniosków (art. 227 i nast. k.p.a.). Rzecznik ponownie zatem postuluje zmianę obowiązujących przepisów w kierunku wzmocnienia ochrony praw członków spółek wodnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: