Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku szczegółowych regulacji odnośnie przedmiotu i trybu rozpatrywania skarg, wniosków i petycji składanych do organów administracji publicznej z dnia 2008-03-20.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/584559/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-03-20
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku szczegółowych regulacji odnośnie przedmiotu i trybu rozpatrywania skarg, wniosków i petycji składanych do organów administracji publicznej.

Prezes Rady Ministrów, zgodnie z art. 257 ustawy z dnia 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, sprawuje zwierzchni nadzór nad przyjmowaniem i załatwianiem skarg i wniosków składanych do organów administracji publicznej.

Art. 63 Konstytucji RP stanowi o prawie każdego do składania petycji, wniosków i skarg w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Zgodnie z dyspozycją konstytucyjną, tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg powinna określać ustawa.

Jedynym przepisem odnoszącym się do petycji jest art. 211 Kodeksu postępowania administracyjnego. Ustawodawca nie poświęcił tej instytucji żadnych szczegółowych postanowień, nie wiadomo, czy ze środka tego można korzystać w celu ochrony interesów tylko indywidualnych bądź również zbiorowych.

Kwestia możliwości zwracania się przez każdego do władz publicznych i łączący się z tym obowiązek udzielenia odpowiedzi dotyczy bezpośrednio wolności i praw człowieka i obywatela. Tymczasem brak szczegółowej regulacji odnośnie do przedmiotu i trybu rozpatrywania petycji powoduje, że delegacja konstytucyjna z art. 63 pozostaje niewykonana. W związku z powyższym, Rzecznik zwrócił się o rozważenie podjęcia przez Radę Ministrów inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: