Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uregulowania statusu rzecznika dyscyplinarnego w jednostkach Policji z dnia 2008-01-25.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/573687/07/IX/903.1 RZ
Data sprawy:
2008-01-25
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uregulowania statusu rzecznika dyscyplinarnego w jednostkach Policji.

W listopadzie 2007 r. pracownicy Biura Rzecznika przeprowadzili kontrolę przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W ramach przeprowadzonej kontroli zapoznano się m.in. z aktami zakończonych postępowań dyscyplinarnych. Z analizy akt wynika, że 30-dniowe terminy dla prowadzenia postępowania wyjaśniającego są znacznie przekraczane. Rzecznicy dyscyplinarni z tytułu prowadzonych spraw nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Wydaje się zatem stosownym, wzorem np. wojska, wprowadzenie dodatku służbowego z tytułu wykonywania funkcji rzecznika dyscyplinarnego. Rozwiązanie to niewątpliwie przyczyniłoby się do bardziej rzetelnego i skuteczniejszego, a przede wszystkim terminowego wykonywania obowiązków rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik zwrócił się zatem o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu uregulowania statusu rzecznika dyscyplinarnego.

Ponadto przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych oraz funkcjonariuszami podległych jednostek. Podnieśli oni problem stawiennictwa w sądzie w czasie wolnym od służby. Przełożeni nie traktują stawiennictwa w czasie wolnym w sądzie, w charakterze świadka, jako wykonywania obowiązków służbowych. Wskazali również na niejasny sposób dzielenia premii. Funkcjonariusze podnieśli, że przełożeni wyznaczają im limity osób legitymowanych. Problem ten był już kilkakrotnie przedmiotem wystąpień Rzecznika. W jednostce brakuje odpowiedniego miejsca do oddania strzału kontrolnego przy sprawdzaniu broni, co jest niezgodne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Rzecznik zwrócił się z prośbą o spowodowanie zbadania przedstawionych problemów wizytowanej jednostki.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: