Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie dostosowania obowiązującego prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego usytuowania urzędu asesora w polskim wymiarze sprawiedliwości z dnia 2008-01-16.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie dostosowania obowiązującego prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego usytuowania urzędu asesora w polskim wymiarze sprawiedliwości.
W wyniku rozpoznania połączonych skarg konstytucyjnych p. Józefa W. i spółki AD Drągowski SA w Warszawie, Trybunał Konstytucyjny orzekł w dniu 24.10.2007 r., iż art. 135 § 1 ustawy z dnia 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, zezwalający Ministrowi Sprawiedliwości, za zgodą kolegium sądu okręgowego na powierzenie asesorowi sądowemu pełnienia czynności sędziowskich w sądzie rejonowym na czas określony, nieprzekraczający czterech lat, narusza konstytucyjne prawo do rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP).
Trybunał orzekł ponadto, że przepis ten utraci moc obowiązującą z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw RP. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z dnia 5.11.2007 r. (Nr 204, poz. 1482) i z tym dniem orzeczenie to weszło w życie.
Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że przygotowywany jest projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o zmianie innych ustaw, który objąć ma m.in. uregulowania dotyczące statusu sędziego i modelu kariery sędziowskiej. W ramach tej nowelizacji ma być także uregulowany status asesorów sądowych. Rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie o stanie prac nad tym projektem.