Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sposobu organizowania i przeprowadzania wyborów w Polsce i poza granicami kraju z dnia 2007-10-31.

Adresat:
PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA
Sygnatura:
RPO/572441/07/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2007-10-31
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sposobu organizowania i przeprowadzania wyborów w Polsce i poza granicami kraju.

Po raz pierwszy od kilkunastu lat w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w dniu 21.10.2007 r., wzięła udział ponad połowa obywateli uprawnionych do głosowania, w tym rzesze Polaków zamieszkałych za granicą. Do Rzecznika zwracają się obywatele, którzy chcąc głosować napotkali niespodziewane trudności albo zostali tej możliwości w ogóle pozbawieni.

Pojawiły się informacje na temat nieprawidłowości związanych z elektronicznym rejestrowaniem obywateli polskich chcących głosować za granicą. Problemem szeroko nagłośnionym przez media pozostaje kwestia długotrwałego oczekiwania w kolejkach przed lokalami wyborczymi obywateli polskich zamieszkałych za granicą. W wystąpieniu do Minister Spraw Zagranicznych Rzecznik zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia nadzwyczajnych środków umożliwiających sprawne oddanie głosu przez Polaków zamieszkałych poza granicami kraju. Podjęte rozwiązania okazały się jednak niewystarczające.

Głosowanie w Polsce zdominowały informacje na temat braku wystarczającej ilości kart do głosowania w lokalach wyborczych. W konsekwencji, osoby chcące oddać głos musiały oczekiwać na dowiezienie brakujących kart do lokali, a cisza wyborcza została wydłużona do godziny 22:55.

Aktualnym problemem pozostaje niezmiennie kwestia udziału w wyborach osób niepełnosprawnych. Pomimo apelu Rzecznika do władz samorządowych, miały miejsce przypadki podnoszone w skargach do Rzecznika, świadczące o niedostatecznym zaangażowaniu władz lokalnych w rozwiązywanie tego problemu.

Rzecznik zwrócił się w związku z powyższym o ustosunkowanie się do przedstawionych kwestii i poinformowanie go o zajętym w tej sprawie stanowisku.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: