Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystapienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie odmowy przez organy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej zawarcia umowy o wypłatę odprawy mieszkaniowej z żołnierzami zwalnianymi z zawodowej służby wojskowej z dnia 2007-12-04.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/562908/07/V/503 RZ
Data sprawy:
2007-12-04
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystapienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie odmowy przez organy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej zawarcia umowy o wypłatę odprawy mieszkaniowej z żołnierzami zwalnianymi z zawodowej służby wojskowej.

Do Biura Rzecznika wpływają skargi od żołnierzy zwalnianych z zawodowej służb wojskowej w związku z nabyciem prawa do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej lub wypowiedzeniem stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ wojskowy, zainteresowanych uzyskaniem doprawy mieszkaniowej.

Skarżący podkreślają, że pomimo faktu, iż zajmowane do dnia zwolnienia ze służby lokale mieszkalne otrzymali na podstawie decyzji o przydziale osobnej kwatery stałej i do dnia zwolnienia ze służby nie otrzymali decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym, organy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej odmawiają im zawarcia umowy o wypłatę wspomnianego świadczenia.

Na tle tych skarg pojawił się problem interpretacji przepisów określających warunki, od których spełnienia uzależnione jest nabycie prawa do odprawy mieszkaniowej, o której mowa w ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP.

Z treści skarg wpływających do Biura Rzecznika wynika również, ze sądy rozstrzygające spory między żołnierzami a Wojskową Agencją Mieszkaniową zaistniałe uprawnień do odprawy mieszkaniowej, w sposób odmienny interpretują przepisy określające warunki nabycia praw do tego świadczenia.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o rozważenie, czy w omawianym zakresie nie zachodzi potrzeba doprecyzowania przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP w celu wyeliminowania przedstawionych rozbieżności interpretacyjnych, których konsekwencją są procesy cywilne, jakie obywatele zmuszeni są wytaczać Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dla uzyskania korzystnych dla nich rozstrzygnięć.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: