Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



kasacja od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego z dnia 2007-11-27.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/553431/07/II/203.1 RZ
Data sprawy:
2007-11-27
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

kasacja od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego.

Rzecznik zarzucił wyrokowi Sądu Okręgowego rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa procesowego polegające na tym, że sąd drugiej instancji rozpatrując apelację obrońcy oskarżonego, niezależnie od granic zaskarżenia i podnoszonych zarzutów, zmienił jedynie częściowo na korzyść oskarżonego oczywiście niesprawiedliwy wyrok sądu pierwszej instancji, w którym przyjęto, iż zachowanie oskarżonego polegające na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody w postaci uszczuplenia podatku VAT na skutek nierzetelnego prowadzenia ewidencji sprzedaży stanowi przestępstwo z art. 303 § 1 Kk, podczas gdy wyrządzenie tego rodzaju szkody nie może być uznane za to przestępstwo.

Zgodnie z treścią art. 303 § 1 Kk przestępstwo wskazane w tym przepisie popełnia każdy, kto wyrządza szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, w szczególności niszcząc, usuwając, ukrywając, przerabiając lub podrabiając dokumenty dotyczące tej działalności. W pojęciu szkody, o której mowa w tym przepisie, nie mieści się szkoda w postaci uszczuplenia podatkowego. Tymczasem oskarżony został skazany za spowodowanie tego rodzaju szkody.

Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego oraz zmienionego nim orzeczenia Sądu Rejonowego i uniewinnienie oskarżonego od popełnienia zarzucanego mu czynu.