Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie ograniczeń wolności pracy w stosunku do aplikantów adwokackich z dnia 2007-09-18.

Adresat:
PREZES NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
Sygnatura:
RPO/564695/07/I/110.1 RZ
Data sprawy:
2007-09-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie ograniczeń wolności pracy w stosunku do aplikantów adwokackich.

W korespondencji kierowanej do Rzecznika aplikanci adwokaccy skarżą się na to że, w trakcie odbywania aplikacji nie mają możliwości podjęcia pracy zarobkowej. W myśl § 14 uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 3.09.2005 r., podjęcie innego zajęcia przez aplikanta - poza zajęciami wynikającymi z odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona w okresie aplikacji - wymaga zgody patrona i dziekana właściwej okręgowej rady adwokackiej, po zasięgnięciu opinii kierownika szkolenia aplikantów adwokackich. Skarżący podkreślają, iż w praktyce organy adwokatury odmawiają im zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Powyższa regulacja budzi zastrzeżenia Rzecznika z tego względu, że stanowi w istocie ograniczenie wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, gwarantowanej przez art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Wolność ta, nie będąc jednak absolutną, może podlegać ograniczeniu jedynie na mocy ustawy (art. 31 ust. 3 Konstytucji). Tymczasem ani ustawa Prawo o adwokaturze z dnia 26 maja 1982 r., ani żaden inny akt normatywny tej rangi nie ustanawia takiej formy ograniczeń wolności pracy w stosunku do aplikantów adwokackich. Rzecznik zwraca uwagę, że regulamin aplikacji adwokackiej powinien uwzględniać zarówno wymogi wynikające z art. 65 ust. 1 oraz 31 ust. 3 Konstytucji, jak i realia życiowe i finansowe młodych adwokatów zwłaszcza w sytuacji, gdy opłaty za aplikację aktualnie wynoszą czterokrotność płacy minimalnej. Rzecznik prosi o stanowisko Naczelnej Adwokatury w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: