Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie ujawniania informacji stanowiących tajemnicę skarbową z dnia 2007-07-09.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/547640/06/VI/605.2 RZ
Data sprawy:
2007-07-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie ujawniania informacji stanowiących tajemnicę skarbową.

Przepisy art. 299b Ordynacji podatkowej oraz art. 34 ust. 1a-1c ustawy o kontroli skarbowej nadały naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celnych, a także dyrektorom: izb skarbowych, izb celnych, urzędów kontroli skarbowej, uprawnienia polegające na możliwości ujawniania, w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie informacji stanowiących tajemnicę skarbową. Ujawnienie takich informacji może nastąpić po uzyskaniu pisemnej zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, w przypadku gdy uznają, iż wniosek w tej sprawie jest uzasadniony. Ustawa stanowi, że wyrażenie zgody na ujawnienie tajemnicy skarbowej może nastąpić wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny oraz gdy jest to konieczne dla osiągnięcia celów kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego lub jeżeli ujawnienie tych informacji urzeczywistni prawo obywateli do ich rzetelnego informowania o działaniach organów podatkowych i jawności życia publicznego.

Zarówno teoretycy prawa, jak i doradcy podatkowi wskazują, że przyjęte rozwiązania nie zapewniają wystarczającej ochrony interesów podatnika. Przesłanki do udzielenia zgody przez Ministra Finansów lub Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na ujawnienie tajemnicy skarbowej są niejednoznaczne. Udzielenie zgody ma charakter czynności faktycznej, nie jest wyrażone w formie postanowienia lub decyzji, która mogłaby być poddana kontroli sądowej, co dawałoby gwarancje większego wyważenia podejmowanych rozstrzygnięć. Rzecznik wyraził obawę, że kwestionowane przepisy mogą być nadużywane.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: