Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie niezgodnego z Konstytucją ograniczenia dostępu do dokumentów IPN dla naukowców i dziennikarzy z dnia 2007-05-15.

Adresat:
MARSZAŁEK SEJMU RP
Sygnatura:
RPO/552925/07/I/112 RZ
Data sprawy:
2007-05-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie niezgodnego z Konstytucją ograniczenia dostępu do dokumentów IPN dla naukowców i dziennikarzy.

W wyroku ogłoszonym w dniu 11.05.2007 r. w sprawie o sygn. akt K 2/07 dotyczącej zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 18.10.2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, Trybunał Konstytucyjny ocenił m.in., że niezgodne z Konstytucją są przepisy art. 36 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy. Przepisy te stanowią o udostępnianiu dokumentów zgromadzonych przez IPN organom władzy publicznej oraz innym instytucjom, organizacjom i osobom w celach prowadzenia badań naukowych i działalności dziennikarskiej, o ile Prezes IPN wyrazi na to zgodę. Zdaniem Trybunału niedopuszczalny jest zakres dyskrecjonalnej władzy Prezesa IPN, który w sposób swobodny może na podstawie tych przepisów decydować o dopuszczeniu bądź zakazie dopuszczenia do akt IPN naukowców i dziennikarzy. Konsekwencją takiego rozstrzygnięcia jest zanegowanie konstytucyjnej wolności prowadzenia badań naukowych (art. 73 Konstytucji) oraz prawa każdego do pozyskiwania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji). Rzecznik zwrócił się do Marszałka Sejmu o możliwie jak najszybsze podjęcie stosownych działań legislacyjnych zmierzających do zmiany omawianych przepisów, w sposób umożliwiający kontynuowanie projektów badawczych dotyczących historii Polski i przywrócenie dostępności akt IPN dla naukowców i dziennikarzy.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: