Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu, w jakim następuje wykonanie ostatecznych decyzji o opróżnieniu lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji jednostek organizacyjnych podległych MSWiA z dnia 2007-04-05.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/529615/06/V/503 RZ
Data sprawy:
2007-04-05
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu, w jakim następuje wykonanie ostatecznych decyzji o opróżnieniu lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji jednostek organizacyjnych podległych MSWiA.

Na tle wpływających skarg od policjantów, a także od emerytów i rencistów policyjnych, dotyczących opróżniania zajmowanych przez nich lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznik powziął wątpliwości odnośnie trybu, w jakim następuje wykonanie ostatecznych decyzji o opróżnieniu takiego lokalu. W październiku 2006 r. Rzecznik zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o wskazanie, jaka jest praktyka podległych mu jednostek organizacyjnych w omawianym zakresie. Komendant Główny Policji wyjaśnił, iż egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu wynikającego z ostatecznej decyzji administracyjnej odbywa się na zasadach i w trybie wskazanym w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zaś obowiązujące przepisy resortowe nie przewidują możliwości przyznawania osobom, w stosunku do których decyzja taka została wydana, lokalu socjalnego. Z treści skarg wynika, że praktyka organów Policji w zakresie opróżniania lokali mieszkalnych pozostających w ich dyspozycji nie jest jednolita. Aktualny zatem pozostaje problem braku regulacji prawnych, które określałyby tryb oraz organy właściwe do przeprowadzenia egzekucji obowiązku wynikającego z prawomocnej decyzji o opróżnieniu lokalu.

Nie wiadomo również, czy dopuszczalne jest wykonanie takiej decyzji bez dostarczenia innego lokalu lub pomieszczenia. Dlatego Rzecznik zwrócił się o rozważenie możliwości podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do uregulowania przedstawionej problematyki w ustawie o Policji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: