Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wątpliwości w zakresie stosowania przepisu dotyczącego wymiaru corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów pełniących służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia z dnia 2007-03-01.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/536745/06/IX/903.1.6 RZ
Data sprawy:
2007-03-01
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wątpliwości w zakresie stosowania przepisu dotyczącego wymiaru corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów pełniących służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Do Rzecznika zwrócił się z prośbą o pomoc funkcjonariusz Policji, zajmujący stanowisko oficera dyżurnego. Wątpliwości Rzecznika wzbudziły dwa różne stanowiska w kwestii rozumienia przepisu § 11 ust. 1 pkt 2 lit. g rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2002 r. w sprawie urlopów policjantów. Stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Prawnego MSWiA wskazywało, iż uprawnienie do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze 9 dni roboczych przysługuje policjantowi, który pełni służbę przy nasłuchu radiowym przez co najmniej 80 godzin w miesiącu. Odmienną interpretację przedmiotowego przepisu wyraził organ Policji, decydujący o przyznaniu dodatkowego urlopu za służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Podzielając stanowisko Zastępcy Dyrektora, Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zobligowanie podległego organu do przestrzegania wyrażonej przez Departament Prawny interpretacji spornego przepisu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: