Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Transportu w sprawie potrzeby umożliwienia wydawania zaświadczeń o uprawnieniach do kierowania pojazdami, na czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy z dnia 2006-11-30.

Adresat:
MINISTERSTWO TRANSPORTU
Sygnatura:
RPO/534698/06/VI/623.4 RZ
Data sprawy:
2006-11-30
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Transportu w sprawie potrzeby umożliwienia wydawania zaświadczeń o uprawnieniach do kierowania pojazdami, na czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy.

Analizując wpływające do Biura Rzecznika skargi na wydłużony proces wydawania duplikatów praw jazdy w związku z utratą tego dokumentu stwierdzono, iż zachodzą w tym procesie administracyjnym luki nie pozwalające na dokumentowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresach braku możliwości okazania dokumentu prawa jazdy lub wtórnika, spowodowanych kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem pojazdu oraz oczekiwaniem na wydanie nowego dokumentu lub jego wtórnika.

Konieczność oczekiwania od miesiąca do trzech miesięcy na wydanie wtórnika prawa jazdy może skutkować utratą zarobków, a także rozwiązaniem stosunku pracy. Tak długi czas oczekiwania należy ocenić jako brak dostatecznej sprawności administracji państwa.

Dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem silnikowym i okazywanym podczas kontroli ruchu drogowego jest tylko i wyłącznie prawo jazdy określonej kategorii. Przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nie przewidują możliwości wydawania zaświadczeń o posiadanych uprawnieniach do kierowania pojazdami na czas oczekiwania na wydanie dokumentu prawa jazdy.

Wprowadzenie takiej możliwości było planowane przez ustawodawcę już w 2000 r., jednak proponowana zmiana nie została wprowadzona do przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o pilne rozważenie tej sprawy i powiadomienie o ewentualnych podjętych działaniach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2007-01-15
Opis odpowiedzi:
Minister Transportu (04.01.2007 r.) poinformował, że aktualnie wydanie wtórnika prawa jazdy nie stanowi problemu w skali porównywalnej do sytuacji występujących w początkowym okresie wprowadzania nowego systemu wydawania dokumentów prawa jazdy. Stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21.01.2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, organ obowiązany jest przekazać producentowi dane niezbędne do wytworzenia prawa jazdy w terminie 2 dni od otrzymania wymaganych dokumentów. Przypadki oczekiwania od miesiąca do trzech miesięcy na wydanie wtórnika prawa jazdy są incydentalne i powinny być wyjaśnione jako sprawy indywidualne w trybie nadzoru nad wykonywaniem prawa przez organy samorządowe szczebla powiatowego. W roku 2000, gdy występowały przejściowe trudności z dotrzymaniem terminów dla wytworzenia wtórnika prawa jazdy, rozpatrywana była kwestia wprowadzenia do obiegu dokumentu o charakterze tymczasowego prawa jazdy.
Argumentami przemawiającymi przeciwko tej propozycji była głównie możliwość stosunkowo łatwego dostępu do takiego "zaświadczenia" (fałszowanie i podrabianie). Ponadto dokument ten nie mógłby być wykorzystywany w ruchu międzynarodowym, gdyż ani Konwencja o ruchu drogowym, ani dyrektywa Rady w sprawie praw jazdy, nie przewidują innego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami niż prawo jazdy. Obecnie brak jest uzasadnienia dla powrotu do rozpatrywania wprowadzenia zastępczego dla prawa jazdy dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.