Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o odmowie przyznania stronie postępowania zaliczki alimentacyjnej na dzieci z dnia 2006-01-26.

Adresat:
WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY W GORZOWIE WLKP. ZA POŚREDNICTWEM SAMORZĄDOWEGO KOLEGIUM ODWOŁAWCZEGO W ZIELONEJ GÓRZE
Sygnatura:
RPO/520175/05/III/1108.4 RZ
Data sprawy:
2006-01-26
Rodzaj sprawy:
skarga do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o odmowie przyznania stronie postępowania zaliczki alimentacyjnej na dzieci.

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzuca zaskarżonym decyzjom naruszenie art. 7 w związku z art. 2 pkt 5 ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej oraz art. 3 pkt 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Rzecznik wnosi o uchylenie w całości obu zaskarżonych decyzji. Strona jest osobą rozwiedzioną. Egzekucja alimentów orzeczonych na dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa jest bezskuteczna. Strona zwróciła się więc za pośrednictwem komornika sądowego do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie zaliczki alimentacyjnej na dwoje dzieci. Oba organy administracji uznały jednak, że strona nie spełnia wymogów definicji "osoby samotnie wychowującej dziecko" określonej w ustawie o świadczeniach rodzinnych, gdyż wychowuje swoje trzecie dziecko wspólnie z jego ojcem, konkubentem strony. Rzecznik stwierdził, że bez orzeczenia sądu o przysposobieniu małoletnich organ administracyjny nie posiada uprawnień do przypisywania konkubentowi matki prawa i obowiązku wychowywania jej dzieci z poprzedniego związku. Z żadnych przepisów nie wynika też obowiązek łożenia przez niego na ich utrzymanie.

 


Data odpowiedzi:
2009-05-15
Opis odpowiedzi:

Skarga uwzględniona (wyrok z dnia 09.10.2008 r., sygn. akt II SA/Go 522/08).