Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Budownictwa w sprawie przepisów dotyczących przyznawania dodatków mieszkaniowych z dnia 2006-11-20.

Adresat:
MINISTERSTWO BUDOWNICTWA
Sygnatura:
RPO/542704/06/V/507.5 RZ
Data sprawy:
2006-11-20
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Budownictwa w sprawie przepisów dotyczących przyznawania dodatków mieszkaniowych.

W wyroku z dnia 9.05.2006 r. (sygn. akt P 4/05) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP oraz że § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.12.2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych jest niezgodny z art. 6 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw z dnia 18.05.2006 r. Nr 84, poz. 587 i obowiązuje od dnia ogłoszenia.

W związku z tym, iż podstawą wydania rozporządzenia jest cały art. 9 ustawy o dodatkach mieszkaniowych nie wiadomo, które konkretnie przepisy rozporządzenia utraciły moc, a które obowiązują nadal.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał wskazał, że przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych m.in. poprzez wadliwość zastosowanej terminologii oraz przyjęcie niejasnego i skomplikowanego sposobu ustalania wysokości dodatku mieszkaniowego uchybiają zasadom poprawnej legislacji. Dlatego też Trybunał zasygnalizował, że usunięcie tych uchybień w drodze odpowiednich działań ustawodawczych jest konieczne dla zapewnienia spójności porządku prawnego.

Ustalony po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego stan prawny stwarza poważne problemy interpretacyjne dla organów stosujących przepisy o dodatkach mieszkaniowych. To zaś może prowadzić w praktyce do naruszenia praw osób ubiegających się o dodatek mieszkaniowy.

Dlatego też w ocenie Rzecznika konieczne wydaje się pilne podjęcie działań zmierzających do nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz wydanie nowego rozporządzenia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: