Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie właściwości miejscowej sądu w sytuacjach, gdy prowadzony jest proces przeciwko Skarbowi Państwa o naprawienie szkody wyrządzonej wadliwym orzeczeniem bądź bezczynnością sądu z dnia 2006-11-16.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/529324/06/IV/400 RZ
Data sprawy:
2006-11-16
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie właściwości miejscowej sądu w sytuacjach, gdy prowadzony jest proces przeciwko Skarbowi Państwa o naprawienie szkody wyrządzonej wadliwym orzeczeniem bądź bezczynnością sądu.

Zgodnie z art. 29 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Reguła ta w większości wypadków służy efektywności postępowania i nie budzi żadnych wątpliwości natury procesowej, z wyjątkiem sytuacji gdy roszczenie związane jest z działalnością sądu, który rozstrzyga o roszczeniu, a strona pozwana reprezentowana jest przez prezesa tego sądu bądź sądu przełożonego (art. 67 § 2 k.p.c.). Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy proces dotyczy odszkodowania za skutki orzeczenia sądu, które okazało się niezgodne z prawem, bądź odszkodowania za skutki nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym. Skarżący twierdzą, że obowiązujące w tym zakresie regulacje k.p.c. nie zapewniają systemowej gwarancji bezstronności sądu. Gwarancja ta wymaga, aby z założenia eliminować potencjalny nawet konflikt interesów.

Celowym wydaje się rozważenie, czy w opisanym przypadku właściwość miejscowa sądu rozpoznającego sprawę nie powinna być określona inaczej niż w art. 29 k.p.c. bądź art. 35 k.p.c.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: