Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie zasad stosowania i przedłużania tymczasowego aresztowania z dnia 2006-10-31.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/473836/04/II/203 RZ
Data sprawy:
2006-10-31
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie zasad stosowania i przedłużania tymczasowego aresztowania.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 24.07.2006 r. (sygn. akt SK 58/03) poddał krytyce unormowania dotyczące reguł przedłużania okresu stosowania tymczasowego aresztowania, zawartych w art. 263 § 4 k.p.k. Zaskarżony przepis straci moc z upływem 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Trybunał wskazał w uzasadnieniu wyroku, że ustawodawca nie określił związku, jaki powinien zachodzić pomiędzy wystąpieniem przesłanki a powstaniem konieczności przedłużenia tymczasowego aresztowania. Nieostre określenia tworzą łatwe pole do arbitralnych ocen skutkujących przedłużenie czasu tymczasowego aresztowania poza niezbędne granice. Wskazane byłoby określenie łącznego czasu tymczasowego aresztowania, który nie może być przekroczony w żadnych okolicznościach.

Rzecznik sygnalizuje również potrzebę zmiany art. 263 § 7 k.p.k. tak aby w sytuacji gdy łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania przekroczy czas wskazany w art. 263 § 3 k.p.k., uzależniał decyzję o przedłużeniu tego okresu od wystąpienia szczególnych przesłanek uzasadniających, przekazywał innemu sądowi (apelacyjnemu) decyzję o dalszym stosowaniu tego środka, a także żeby wprowadził górną granicę czasową stosowania tymczasowego aresztowania po wydaniu pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: