Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze z dnia 2006-06-21.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/532424/06/IX/903.1 RZ
Data sprawy:
2006-06-21
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Podczas kontroli przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w dniach 22-23.05.2006 r. przeprowadzono rozmowy z Komendantem Miejskim Policji oraz policjantami zawieszonymi w czynnościach służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego w sprawie przekroczenia uprawnień oraz fałszowania mandatów karnych. W wyniku kontroli stwierdzono, iż prawa obywatelskie funkcjonariuszy zostały naruszone. Wątpliwości Rzecznika wzbudziła praktyka zawieszania funkcjonariuszy dopiero po otrzymaniu z prokuratury informacji o przedstawieniu zarzutów. Wszczęcie postępowania karnego dla policjanta ma miejsce z chwilą przedstawienia mu zarzutów. W tym momencie komendant ma obowiązek zawiesić funkcjonariusza w czynnościach służbowych. Nie może natomiast oczekiwać na informację z prokuratury o przedstawieniu zarzutów. Kolejną sprawą jest zawieszanie w czynnościach służbowych do czasu ukończenia postępowania karnego. Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o Policji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w czynnościach służbowych można przedłużyć do czasu ukończenia postępowania karnego. Decyzja przełożonego o przedłużeniu okresu zawieszenia, z uwagi na jej uznaniowość, powinna zostać w należyty sposób uzasadniona. Zawieszony funkcjonariusz dalej pozostaje policjantem, nadal pobiera 50% uposażenia, nie wykonuje on tylko swoich obowiązków. Byłoby zatem właściwsze przywrócenie policjantów do służby. Rzecznik zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o zbadanie przedstawionych problemów i podjęcie stosownych działań.

Inf. 4-6/2006, str.