Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie potrzeby zapewnienia pełniejszej ochrony osób zeznających w procesach cywilnych, w zakresie utajnienia danych adresowych świadka z dnia 2006-06-12.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/506829/05/IV/400
Data sprawy:
2006-06-12
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie potrzeby zapewnienia pełniejszej ochrony osób zeznających w procesach cywilnych, w zakresie utajnienia danych adresowych świadka.

Do Rzecznika wpływają skargi osób, które w procesie karnym korzystały z możliwości zastrzeżenia danych dotyczących miejsca zamieszkania, przewidzianej w art. 191 § 3 Kpk. Bardzo często są to osoby bezpośrednio pokrzywdzone przestępstwem, które obawiają się doświadczenia przemocy lub groźby bezprawnej w związku ze złożeniem zeznań obciążających oskarżonego. Gdy pokrzywdzeni decydują się na dochodzenie w postępowaniu cywilnym roszczeń wynikających z przestępstwa, to w ramach tego postępowania pozbawieni są ochrony podobnej do tej, jak jest zapewniona w procesie karnym. Regulacja art. 126 § 2 Kpc stwarza bezwzględny wymóg ujawnienia miejsca zamieszkania stron. Analogiczny problem pojawia się w sytuacji, gdy na rzecz pokrzywdzonego sąd karny orzekł nawiązkę lub obowiązek naprawienia szkody na podstawie art. 46 Kodeksu karnego. Brak synchronizacji pomiędzy regulacjami obu procedur powoduje, że pokrzywdzeni, z obawy o życie i zdrowie swoje oraz osób najbliższych, odstępują od dochodzenia i egzekwowania swoich słusznych roszczeń.

Rzecznik prosi o rozważenie celowości wprowadzenia instytucji obowiązujących w prawie karnym procesowym do regulacji postępowania cywilnego. "Przedłużenie" utajnienia danych adresowych świadka bądź statusu świadka anonimowego na późniejszy proces cywilny pozwoliłoby na lepszą ochronę osób zeznających i ofiar przestępstw.

Inf. 4-6/2006, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: