Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie skarg obywateli na działalność firm zajmujących się windykacją długów (kontynuacja wystąpienia RPO-487674-VI/04 z dnia 15.11.2004 r.) z dnia 2006-05-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/531953/06/VI/604.2 RZ
Data sprawy:
2006-05-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie skarg obywateli na działalność firm zajmujących się windykacją długów (kontynuacja wystąpienia RPO-487674-VI/04 z dnia 15.11.2004 r.).

Wicepremier - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował Rzecznika w piśmie z dnia 28.04.2006 r., iż w związku z licznymi skargami kierowanymi do Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na działalność firm, które zajmują się windykacją wierzytelności, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza podjąć działania w kierunku objęcia regulacją prawną tej działalności poprzez włączenie jej do obszaru regulowanej działalności gospodarczej.

Rzecznik Praw Obywatelskich w pełni podziela pogląd o potrzebie uregulowania działalności prywatnych firm zajmujących się windykacją długów na zlecenia różnych wierzycieli, a także skupem długów i windykacją na własny rachunek. Niektóre kraje wprowadziły koncesjonowanie takich usług. Opisywane w skargach do Rzecznika metody i środki windykacji, w tym różne sposoby zastraszania dłużników, a także prowadzona w związku z windykacją działalność quasi-wywiadowcza pracowników tychże firm uzasadnia zarówno wprowadzenie administracyjnego obowiązku uzyskiwania dla takiej działalności odpowiednich zezwoleń, jak i zdefiniowania pojęcia "usługi windykacyjne". W tej materii Rzecznik występował już w 2004 r. do ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednak inicjatywa Rzecznika ta nie została podjęta.

Inf. 4-6/2006, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: