Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie oświadczenia senatorów wzywającego do podjęcia działań przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich w celu zapobieżenia nielegalnemu pośrednictwu pracy w Wielkiej Brytanii z dnia 2006-04-04.

Adresat:
MARSZAŁEK SENATU RP
Sygnatura:
RPO/524929/06/VIII/805 RZ
Data sprawy:
2006-04-04
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie oświadczenia senatorów wzywającego do podjęcia działań przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich w celu zapobieżenia nielegalnemu pośrednictwu pracy w Wielkiej Brytanii.

Przedstawiając stanowisko w sprawie przesłanego przez Marszałka Senatu oświadczenia senatorów złożonego na 5. posiedzeniu Senatu w dniu 1.02.2006 r., Rzecznik wyjaśnił, że już w 2004 r. podjął działania zmierzające do dokładniejszego zapoznania się z omawianym zagadnieniem, kierując wystąpienie do Ministra Gospodarki i Pracy z prośbą o informację dotyczącą skali problemu oraz krokach podejmowanych w celu wyeliminowania nieuczciwych pośredników z usług rynku pracy, jak również wystąpienie do Prokuratora Krajowego z prośbą o informacje dotyczące ilości zawiadomień do prokuratury od osób pokrzywdzonych przez pośredników oraz stanu tych spraw (znak: RPO-483506-VIII/04). Ponadto Rzecznik występował niejednokrotnie do ministerstw, wojewodów i placówek dyplomatycznych w sprawach indywidualnych dotyczących tej problematyki.

W ramach swych ustawowych kompetencji Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje działania, mające na celu zapobieganie tego typu praktykom. Przykładem takich działań jest zorganizowanie w dniu 22.03.2006 r. konferencji w Biurze Rzecznika z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, MSZ, Prokuratury Krajowej, Głównej Inspekcji Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Spotkania te będą odbywały się cyklicznie. Rzecznik zamierza także zorganizować międzynarodową konferencję dotyczącą problemów związanych z pracą polskich obywateli za granicą.

Inf. 4-6/2006, str.

Dnia 20.10.2006 r. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Dyrektor Zespołu Prawa Pracy BRPO wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Senacką Komisję Spraw Migracji i Łączności z Polakami za Granicą, zatytułowanej "Migracja zarobkowa z Polski do krajów Unii Europejskiej - wyzwania dla państwa".

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: