Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli stanu przestrzegania praw i wolności żołnierzy w wizytowanej jednostce wojskowej z dnia 2006-03-08.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/522502/06/IX/902.9 RZ
Data sprawy:
2006-03-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli stanu przestrzegania praw i wolności żołnierzy w wizytowanej jednostce wojskowej.

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili kontrolę w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej i Litewsko-Polskim Batalionie Sił Pokojowych "LITPOLBAT", mającą na celu sprawdzenie przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy oraz zapoznanie się z warunkami szkolenia i pełnienia służby. W ocenie żołnierzy zasada kadencyjności stanowisk oraz system uwarunkowań formalnych dla pełnienia służby na stanowiskach głównych i przejściowych w znaczny sposób ograniczają możliwość awansu oraz stwarzają poczucie zagrożenia zwolnieniem ze służby wojskowej jeszcze przed uzyskaniem nawet minimalnych uprawnień emerytalnych. Możliwości awansowania żołnierzy zajmujących stanowiska zabezpieczające są ograniczone. Postulowano, aby decyzje o obsadzie stanowisk podejmowano na niższym niż obecnie szczeblu. Zgłoszono potrzebę przyspieszenia wprowadzenia "kart opisu stanowiska", precyzujących zakres obowiązków. Żołnierze zawodowi skarżyli się na wysoki czynsz w mieszkaniach będących w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Negatywnie oceniano działalność Agencji Mienia Wojskowego w zakresie dostaw sprzętu dla służby żywnościowej oraz artykułów żywnościowych. Krytykowano zasady odpowiedzialności żołnierzy za utratę indywidualnego wyposażenia i umundurowania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-10-10
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (17.05.2006 r.) poinformował, że zainicjowane przez resort obrony narodowej zmiany w ustawie pragmatycznej mają na celu przede wszystkim poprawę efektywności systemu kadrowego oraz stworzenie przejrzystych zasad pełnienia służby. Propozycje zmian zostały przekazane w marcu br. do konsultacji ze środowiskiem wojskowym. Odnośnie zasad odpowiedzialności żołnierzy za utratę indywidualnego wyposażenia i umundurowania poinformował, że naprawienie szkody następuje poprzez dobrowolną zapłatę odszkodowania przez żołnierza lub złożenie przez niego pisemnego zobowiązania do zapłaty. W przypadku, gdy nie dojdzie do naprawienia szkody w wymieniony sposób, sprawę rozpoznaje sąd pracy. Sąd ten rozstrzyga też wszelkie inne spory dotyczące odpowiedzialności majątkowej żołnierzy. Żołnierz może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu mu powierzonym poprzez wykazanie, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez jednostkę warunków umożliwiających prawidłowe zabezpieczenie powierzonego mienia. Sekretarz Stanu przedstawił również zasady ustalania czynszu przez WAM oraz problemy związane z dostawami cukru dla wojska.
Inf. 4-6/2006, str.