Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie niezgodnej z prawem praktyki wydawania przez IPN zaświadczeń rozstrzygających o statusie pokrzywdzonego z dnia 2006-03-03.

Adresat:
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/525921/06/I/112 RZ
Data sprawy:
2006-03-03
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie niezgodnej z prawem praktyki wydawania przez IPN zaświadczeń rozstrzygających o statusie pokrzywdzonego.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi od obywateli świadczące o fakcie, iż IPN nie respektuje prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23.02.2005 r. (OSK 1185/04) oraz będących jego konsekwencją wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (np. z dnia 9.02.2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 1170/05) i narusza konstytucyjne prawa jednostek. Mimo, iż Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w przywołanym precedensowym wyroku, że w obowiązującym stanie prawnym rozstrzyganie o statusie pokrzywdzonego powinno następować w drodze decyzji, IPN w dalszym ciągu stosuje formę zaświadczeń, co prowadzi jedynie do zbytecznego angażowania sądów administracyjnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Prezesa IPN o podjęcie niezwłocznych kroków dla usunięcia zaistniałego naruszenia praw człowieka i obywatela.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-07-09
Opis odpowiedzi:
1. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (04.04.2006 r.) odnosząc się do zarzutu nierespektowania przez IPN wyroku NSA z dnia 23.02.2005 r. oraz będących jego konsekwencją wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych podkreślił, że wyroki sądów administracyjnych są wiążące dla IPN w indywidualnej sprawie, której dotyczą. W związku z tym nie mogą być stosowane na zasadzie analogii do innego stanu faktycznego.
Powołany wyrok NSA nie dokonał merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, a jedynie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpatrzenia. WSA wyrokiem z dnia 9.02.2006 r. stwierdził nieważność zaskarżonego aktu. Od powyższego wyroku Prezes IPN wniósł skargę kasacyjną. Przedmiotowa sprawa nie została jeszcze zakończona. Na obecnym etapie postępowania nie ma żadnego wykonalnego orzeczenia sądowego, w świetle którego Prezes IPN zostałby zobowiązany do wydawania decyzji w toku realizacji wniosków z art. 30 ust. 2 ustawy o IPN.