Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie finansowania budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z dnia 2006-02-27.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/524310/06/VI/622 RZ
Data sprawy:
2006-02-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie finansowania budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Do Rzecznika napływają skargi kwestionujące dopuszczalność przeznaczenia kwoty 20 mln złotych ze środków budżetu państwa na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zdaniem skarżących przeznaczenie wskazanych środków finansowych na budowę obiektu kultu religijnego budzi wątpliwości z punktu widzenia zgodności z Konstytucją RP. W tym kontekście wskazuje się, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, inwestycje sakralne i kościelne są finansowane ze środków własnych kościelnych osób prawnych. Jedynie na odbudowę i utrzymanie dóbr kultury stanowiących własność kościelnych osób prawnych będą udzielane dotacje państwowe na podstawie odrębnych przepisów (art. 43 ust. 3 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej). Rzecznik zwraca się o udzielenie wyjaśnień na temat relacji zachodzących pomiędzy zaplanowanymi w interesującym zakresie w ustawie budżetowej wydatkami na budowę Świątyni, a możliwością ich wykonania z uwagi na powołany stan prawny. Rzecznik prosi również o poinformowanie, czy inne kościoły lub związki wyznaniowe korzystały bądź korzystają z analogicznej formy pomocy budżetowej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-04-06
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (24.03.2006 r.) poinformowała, że w trakcie debaty w senacie senatorowie uzasadniali, że środki, które mają być przeznaczone na budowę Świątyni Opatrzności Bożej nie dotyczą części sakralnej świątyni, lecz części świeckiej, w której ma się znajdować muzeum zarządzane przez instytucję działającą na podstawie przepisów ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej. W ustawie budżetowej na rok 2006 została ujęta rezerwa celowa pod nazwą "Ochrona dziedzictwa narodowego, w tym wydatki w ramach projektu budowy Świątyni Opatrzności Bożej". Rezerwa celowa będzie uruchomiona, gdy zostanie uchwalona odpowiednia ustawa. Ministerstwo Finansów nie posiada informacji, aby inne kościoły i związki wyznaniowe korzystały w przeszłości z podobnej formy pomocy państwa.
Inf. 1-3/2006, str.