Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie braku prawnej możliwości sądowej kontroli zgodności z prawem decyzji administracyjnej wydanej w drugiej instancji przez Komisję Odwoławczą działającą przy Urzędzie Patentowym RP z dnia 2005-06-13.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI I PRACY
Sygnatura:
RPO/495538/04/IV/413 RZ
Data sprawy:
2005-06-13
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie braku prawnej możliwości sądowej kontroli zgodności z prawem decyzji administracyjnej wydanej w drugiej instancji przez Komisję Odwoławczą działającą przy Urzędzie Patentowym RP.

Komisja Odwoławcza była organem drugiej instancji w stosunku do orzeczeń Urzędu Patentowego. Obecnie, po wejściu w życie ustawy Prawo własności przemysłowej, nie jest możliwe wzruszenie ostatecznej decyzji Komisji Odwoławczej. W opinii Rzecznika zachodzi potrzeba jak najszybszej zmiany odpowiednich przepisów prawa. Każda z osób, która ma w tym interes prawny musi mieć zapewniony dostęp do procedury pozwalającej w drodze postępowania o stwierdzenie nieważności bądź bezpośrednio ze skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wyeliminować z obrotu prawnego wadliwą decyzję. Brak możliwości zainicjowania postępowania kontrolnego narusza konstytucyjną zasadę praworządności.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-02-07
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy (6.07.2005 r.) podziela pogląd wyrażony w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich o potrzebie zmiany przepisów w kwestii możliwości wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych decyzji ostatecznych wydanych przez nieistniejącą obecnie Komisję Odwoławczą oraz skorzystania przez zainteresowaną stronę z procedury weryfikacji orzeczenia administracyjnego przed właściwym sądem. Ze względu na niewielką ilość spraw potencjalnie wymagających weryfikacji nie jest do końca jasne czy i w jakim kierunku powinny być podjęte prace legislacyjne. Ewentualne rozwiązanie polegające na przyznaniu kompetencji jednemu z organów sądowych wymaga wcześniejszych konsultacji z Ministrem Sprawiedliwości.
Inf. 7-9/2005, str.