Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie zwrotu kaucji mieszkaniowej z dnia 2005-06-06.

Adresat:
WOJSKOWA AGENCJA MIESZKANIOWA
Sygnatura:
RPO/505044/05/V/501.3 RZ
Data sprawy:
2005-06-06
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie zwrotu kaucji mieszkaniowej.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi od osób, które wykupiły od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na własność przydzielone im kwatery i lokale mieszkalne, a obecnie chciałyby odzyskać uiszczoną przy objęciu lokalu kaucję mieszkaniową. W przeważającej większości przypadków organy WAM odmawiają tym osobom zwrotu wpłaconych kaucji mieszkaniowych powołując się na brak przepisów regulujących kwestię zwrotu kaucji i odsyłają na drogę postępowania sądowego. Sądy generalnie uznają powództwa osób wnoszących o zwrot kaucji mieszkaniowej. Rzecznik sugeruje zatem wypracowanie zasad rozpatrywania roszczeń, które umożliwiłyby przynajmniej w części przypadków zwrot przedmiotowej kaucji bez konieczności przeprowadzania postępowania sądowego. W ocenie Rzecznika, w sytuacjach niebudzących wątpliwości, jak również wówczas, gdy strony osiągną porozumienie co do sposobu waloryzacji, a co za tym idzie, co do wysokości zwracanej kaucji, zasadnym byłoby kończenie sporu ugodą.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-07-11
Opis odpowiedzi:
1. Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (29.06.2005 r.) poinformował, że brak jest przepisów umożliwiających waloryzację kaucji mieszkaniowej bez konieczności występowania na drogę sądową z odpowiednim powództwem opartym na art. 358 [1] § 3 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie. Dyrektorzy oddziałów regionalnych WAM i pełnomocnicy ustanowieni w sprawach są uprawnieni do zawierania ugód pozasądowych w sytuacjach istnienia materialnoprawnych podstaw żądania zwrotu kaucji. Problemem wykluczającym w praktyce możliwość zawarcia ugody jest rozbieżność między żądaniami osób zainteresowanych zwrotem zwaloryzowanej kaucji oraz propozycjami Agencji wynikającymi z ustalonej linii orzeczniczej sądów w zakresie właściwości miejscowej oddziału. Brak porozumienia co do wysokości zwaloryzowanej kaucji powoduje konieczność poddania sprawy rozstrzygnięciu sądu.
Inf. 4-6/2005, str.