Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie komorniczej egzekucji należności alimentacyjnych z dnia 2005-06-03.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/506375/05/XI/1108 RZ
Data sprawy:
2005-06-03
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie komorniczej egzekucji należności alimentacyjnych.

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się w maju tego roku spotkanie poświęcone tematyce komorniczej egzekucji należności alimentacyjnych. Poprawa skuteczności egzekucji sądowej w sprawach o alimenty, w szczególności wobec likwidacji funduszu alimentacyjnego, jest - co podkreślano na spotkaniu - priorytetem rządu. Ostatnio wprowadzono wiele zmian w prawie, znacznie poprawiających pozycję prawną wierzyciela i wprowadzających liczne instrumenty dyscyplinujące dłużnika. Uczestnicy spotkania zauważyli jednak, iż obowiązujący system zawiera poważne luki uniemożliwiające skuteczną egzekucję alimentów od dłużników, którzy podejmują działalność gospodarczą. Uchylanie się od obowiązków przez nieuczciwych rodziców obciąża państwo, a w konsekwencji jego obywateli. Na takie zachowanie nie powinno być przyzwolenia organów władzy państwowej.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-08-12
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (30.06.2005 r.) odnosząc się do kwestii niewykorzystania możliwości ściągania należności alimentacyjnych z tytułu zwrotu podatku od towarów i usług wyjaśnił, iż zgodnie z art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika. W przypadku dokonania egzekucji z wierzytelności, a następnie orzeczenia przez organ podatkowy mniejszej kwoty zwrotu, mogą powstać komplikacje w zakresie procedury odzyskania kwot przekazanych organowi egzekucyjnemu. Przepis art. 68a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pozwala w tej sytuacji traktować wpłaty dokonane przez dłużnika zajętej wierzytelności (organ podatkowy) do organu egzekucyjnego jako wpłaty dokonane do rąk wierzyciela (podatnika). W Kodeksie cywilnym brak analogicznego rozwiązania, zatem jest wątpliwe, czy kwoty zwrotu podatku VAT mogą być zajmowane w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. W sprawie egzekucji alimentów z rachunku bankowego Podsekretarz Stanu stwierdził, że zajęcie przez komornika sądowego wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika alimentacyjnego odnosi skutek w stosunku do całości środków zgromadzonych w ramach danego rachunku, tj. również subkont. W przypadku założenia przez dłużnika nowych rachunków bankowych, na które są przenoszone środki z dotychczasowego rachunku, wyprowadzenie środków z jednego rachunku na inny nie jest możliwe po zajęciu rachunku przez komornika.
Inf. 4-6/2005, str.