Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie cen sprzedaży monet kolekcjonerskich przez Narodowy Bank Polski z dnia 2005-06-01.

Adresat:
NARODOWY BANK POLSKI
Sygnatura:
RPO/504494/05/VI/622 RZ
Data sprawy:
2005-06-01
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie cen sprzedaży monet kolekcjonerskich przez Narodowy Bank Polski.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi dotyczące cen sprzedaży przez NBP monet kolekcjonerskich, które znacznie przekraczają nominał monety, mimo iż z prospektu emisyjnego, który otrzymują nabywcy wynika, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Według informacji przekazywanych przez skarżących, w innych krajach europejskich cena sprzedaży monet kolekcjonerskich jest najczęściej równa cenie nominalnej, natomiast organizacja sprzedaży jest prawnie regulowana. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Prezesa NBP o wyjaśnienie tej sprawy oraz podanie motywów, którymi kierował się Zarząd NBP wydając w dniu 19.08.2004 r. uchwałę w sprawie zasad i warunków sprzedaży przez NBP monet, banknotów i numizmatów przeznaczonych na cele kolekcjonerskie oraz na inne cele (M.P. Nr 37, poz. 655) ustalając w § 6 obok ceny nominalnej monet kolekcjonerskich cenę wyższą od ich wartości nominalnej.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-07-07
Opis odpowiedzi:
1. Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP (14.06.2005 r.) poinformował, że uchwała Zarządu NBP z dnia 19.08.2004 r. jest wykonaniem upoważnienia zawartego w ustawie o Narodowym Banku Polskim, które stanowi, że NBP może prowadzić w kraju i za granicą sprzedaż monet, banknotów i numizmatów przeznaczonych na cele kolekcjonerskie oraz na inne cele, na warunkach i według zasad ustalonych przez Zarząd NBP w drodze uchwały. Monety kolekcjonerskie podlegają odmiennemu reżimowi prawnemu aniżeli monety i banknoty powszechnego obiegu. Przy ich sprzedaży mają zastosowanie m.in. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obejmujące 22% stawką podatku srebrne monety kolekcjonerskie oraz zwalniające z tego opodatkowania monety złote traktowane jako złoto inwestycyjne. Podobne rozwiązania funkcjonują w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Przypadki stosowania ceny sprzedaży monet kolekcjonerskich równej nominałowi mogą dotyczyć rynku niemieckiego, gdzie większość srebrnych monet ma status monet powszechnego obiegu, nie zaś monet kolekcjonerskich.
Inf. 4-6/2005, str.