Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie interwencji podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji z dnia 2005-05-30.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/490908/04/II/208.1 RZ
Data sprawy:
2005-05-30
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie interwencji podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje wnioski, a także informacje o interwencjach podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji z użyciem sił i środków pozostających w znacznej dysproporcji do stopnia zagrożenia ze strony osób, wobec których podejmowane są działania. Dotyczy to zwłaszcza użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej. Dla zilustrowania problemu Rzecznik Praw Obywatelskich załączył odpowiedź udzieloną mu przez Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, w związku z interwencją Policji przy udziale 21 funkcjonariuszy, w tym 10 z jednostki antyterrorystycznej, wobec podejrzanego o kradzież drzewa i dokonanie czynnej napaści na policjantów. Przedstawiony w piśmie zakres i sposób interwencji, podczas której użyto nie tylko środków przymusu bezpośredniego, ale i broni palnej nasuwa zasadnicze wątpliwości co do zasadności i zgodności działań z unormowaniami ustawy o Policji oraz zarządzeniem Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form działania pododdziałów antyterrorystycznych. Mając na uwadze fakt, iż nie jest to przypadek odosobniony, Rzecznik zwraca się o zajęcie stanowiska, a także rozważenie polecenia dokonania kontroli prawidłowości użycia broni palnej i jednostek antyterrorystycznych w celu zapobieżenia wskazanym nieprawidłowościom.

Inf. 4-6/2005, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-03-24
Opis odpowiedzi:
1. Komendant Główny Policji (28.06.2005 r.) poinformował, że przypadki zastosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej, a także udziału policjantów z jednostek antyterrorystycznych są na bieżąco analizowane przez przełożonych i służby kontrolne. Ujawniane przypadki naruszeń przez policjantów przepisów prawa lub dyscypliny służbowej skutkują stosownymi zawiadomieniami organów ścigania lub wszczęciami postępowań dyscyplinarnych. Komendant Główny Policji, doceniając znaczenie zgodności z prawem czynności interwencyjnych, podejmowanych także z udziałem funkcjonariuszy z jednostek antyterrorystycznych, polecił włączenie tej problematyki do zakresu "Planu kontroli Biura Ochrony Informacji Niejawnych i Inspekcji KGP na 2005 r.". Przeprowadzone dotychczas kontrole nie wykazały istotnych nieprawidłowości w tym przedmiocie. Przytoczony przez Rzecznika przykład interwencji policyjnej był również przedmiotem wnikliwych czynności wyjaśniających. Stwierdzono, że interweniujący policjanci działali zgodnie z prawem. W omawianej sytuacji istniało realne niebezpieczeństwo ponownej czynnej napaści na policjantów.
Inf. 4-6/2005, str.