Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1.W sprawie kosztów dojazdów bezrobotnych bez prawa do zasiłku, do powiatowych urzędów pracy z dnia 2005-04-04.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI I PRACY
Sygnatura:
RPO/499233/05/VIII/817.1 RZ
Data sprawy:
2005-04-04
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1.W sprawie kosztów dojazdów bezrobotnych bez prawa do zasiłku, do powiatowych urzędów pracy.

Bezrobotni mają obowiązek zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach w celu potwierdzenia swej gotowości do podjęcia pracy i uzyskania informacji o możliwościach zatrudnienia lub szkolenia. Niestawienie się bezrobotnego w wyznaczonym terminie i niepowadomienie w ciągu 5 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego na okres 3 miesięcy. Utrata statusu bezrobotnego powoduje m.in. utratę ubezpieczenia zdrowotnego. Koszty dojazdów bezrobotnych do powiatowych urzędów pracy w wielu przypadkach przekraczają ich możliwości finansowe. Zdaniem Rzecznika częściowym rozwiązaniem problemu byłoby zalecenie starostom powiatowym, aby przynajmniej do czasu zmniejszenia skali bezrobocia w gminach, w których jest ono największe, wprowadzono praktykę wysyłania w teren pracownika, który w wyznaczonym miejscu i czasie zbierałby od bezrobotnych oświadczenia o gotowości podjęcia zatrudnienia.

Inf. 4-6/2005, str.19

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-05-19
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy (25.04.2005 r.) poinformował, że w 2003 r. ówczesny Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zwrócił się do wojewodów o wystąpienie do samorządów gmin z sugestią rozważenia możliwości wprowadzenia ulg w przejazdach komunikacją miejską dla bezrobotnych w celu poszukiwania pracy. Inicjatywę w tym zakresie podjęto w 16 miastach. Jednym z przykładów ostatnio podjętych działań w tym zakresie jest uchwała Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 11.04.2005 r., która od dnia 1.07.2005 r. uprawnia bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy bez przysługującego im prawa do zasiłku, do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji lokalnej w dniu wyznaczonego terminu obowiązkowej wizyty w urzędzie pracy. Ministerstwo Gospodarki i Pracy nie ma możliwości formułowania zaleceń, które byłyby wiążące dla publicznych służb zatrudnienia na poziomie powiatu oraz dla samorządu powiatowego. Jedynym rozwiązaniem jest więc upowszechnianie przykładów interesujących rozwiązań w tym zakresie, jako zachęty do ich wprowadzenia w innych regionach.
Inf. 4-6/2005, str.19