Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie dostępu ubezpieczonych do leczenia preparatem Glivec z dnia 2005-01-13.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/494371/05/XIII/108.1 RZ
Data sprawy:
2005-01-13
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie dostępu ubezpieczonych do leczenia preparatem Glivec.

Wielu chorych na przewlekłą białaczkę szpikową pozbawionych jest możliwości leczenia preparatem Glivec, ocenianym jako jedyny skuteczny lek w przypadku tego schorzenia. Wynika to ze znaczącego wzrostu ceny preparatu w okresie ostatniego roku. Programem leczenia objęta jest tylko część chorych. Pozostali oczekują na terapię. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refundował w 2004 r. kosztów wzrostu ceny preparatu, co powodowało pogarszanie sytuacji szpitali prowadzących leczenie przewlekłej białaczki szpikowej. Odstąpienie od właściwej i skutecznej terapii powoduje nieodwracalne skutki zdrowotne i społeczne, niewspółmierne do kosztów zalecanego leczenia. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o spowodowanie zbadania sprawy dostępu ubezpieczonych do leczenia preparatem Glivec na tle możliwości i obowiązków władz publicznych w tym zakresie, a także poinformowanie o zamierzeniach resortu odnośnie zapewnienia tej grupie chorych właściwego dostępu do leczenia oraz bezpieczeństwa zdrowotnego.

Inf. 1-3/2005, str. 25

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-03-01
Opis odpowiedzi:
1. Minister Zdrowia (21.02.2005 r.) poinformował, że wystąpił w trybie nadzoru do Prezesa NFZ oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ z żądaniem przedstawienia planowanych działań w zakresie zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w części dotyczącej programów terapeutycznych z zastosowaniem preparatu Imatinib do końca 2005 r. Z wyjątkiem Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nie odnotowano przypadków zaprzestania leczenia. Minister Zdrowia ponownie wystąpił do Prezesa NFZ z żądaniem udzielenia informacji o przyczynie niezabezpieczenia ciągłości leczenia w tym oddziale. Obecnie wszyscy świadczeniobiorcy leczeni w 2004 r. mają zapewnioną ciągłość leczenia. W związku ze wzrostem ceny miesięcznej terapii preparatem Glivec, Narodowy Fundusz Zdrowia podjął rozmowy z przedstawicielami firmy Novartis w celu rozwiązania zaistniałego problemu. Wynikiem negocjacji jest ustalenie ceny preparatu Imatinib na poziomie ubiegłorocznym. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będący obecnie przedmiotem uzgodnień zewnętrznych. Projekt wprowadza nową grupę produktów leczniczych refundowanych - leki specjalistycznego stosowania. Przepisy te mają wypełnić lukę powstałą w wyniku zaprzestania wydawania przez NFZ decyzji indywidualnych w sprawach terapii lekowych.
Inf. 1-3/2005, str. 26