Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienie do bezpłatnego zaopatrzenia w leki z dnia 2005-01-10.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/491554/04/XIII/108.10 RZ
Data sprawy:
2005-01-10
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienie do bezpłatnego zaopatrzenia w leki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28.09.2004 r. w sprawie recept lekarskich, leki dla osób uprawnionych do bezpłatnego zaopatrzenia w leki wydaje się na podstawie książki inwalidy wojennego, legitymacji osoby represjonowanej lub na podstawie innego dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z tych świadczeń, albo na podstawie książeczki wojskowej. Z informacji na stronie internetowej Ministra Zdrowia dotyczącej uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki inwalidów wojennych, ich małżonków pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu, wdów i wdowców po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych uprawnionych do renty rodzinnej oraz osób represjonowanych wynika, że osoby te muszą przedstawić lekarzowi i farmaceucie szereg dokumentów, m.in. zaświadczenie z urzędu skarbowego o nieuzyskiwaniu dochodów podlegających opodatkowaniu, odpis aktu małżeństwa. Sytuacja ta powoduje dezorientację lekarzy i farmaceutów przy wystawianiu i realizacji recept, natomiast po stronie uprawnionych powstaje poczucie bezradności i krzywdy. Ponadto jak wynika ze wspominanej informacji, osoby uprawnione do bezpłatnego zaopatrzenia w leki mogą ubiegać się o wydanie przez NFZ decyzji ustalającej prawo do tych świadczeń. Rzecznik podkreślił, że prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w leki nie jest uprawnieniem samoistnym, ale konsekwencją wcześniejszej decyzji administracyjnej przyznającej status inwalidy wojskowego, inwalidy wojennego, lub osoby represjonowanej. Konieczne jest jednoznaczne uregulowanie sprawy dokumentów niezbędnych do potwierdzania uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki.

Inf. 1-3/2005, str. 18

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-02-23
Opis odpowiedzi:
1. Minister Zdrowia (11.02.2005 r.) poinformował, że w § 22 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich określono, iż leki dla osób, o których mowa w art. 45, 46 i 66 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wydane są na podstawie książki inwalidy wojennego, legitymacji osoby represjonowanej lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z tych uprawnień albo na podstawie książeczki wojskowej. Tak sformułowany przepis nie zamyka katalogu dokumentów, które potwierdzają to uprawnienie. Od 1.01.2006 r. Polska będzie zobowiązana wprowadzić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Obecnie trwają prace koncepcyjne dotyczące tej Karty. Kwestie potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej zostaną rozwiązane w sposób całościowy, w odniesieniu do wszystkich grup świadczeniobiorców.
Inf. 1-3/2005, str. 18