Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie ankiet przeprowadzanych na terenie szkoły z dnia 2004-10-14.

Adresat:
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
Sygnatura:
RPO/477591/04/XI/1107 RZ
Data sprawy:
2004-10-14
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie ankiet przeprowadzanych na terenie szkoły.

Wielu rodziców przekazywało do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich protesty skierowane do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, w których sygnalizowali naruszenie ich praw obywatelskich w związku z przeprowadzeniem w niektórych szkołach ankiety dotyczącej m.in. sfery życia intymnego i rodzinnego uczniów. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim podstaw prawnych prowadzenia na terenie szkół przez różne podmioty przedsięwzięć, które nie mają nic wspólnego z realizacją programu nauczania. Badania, prelekcje, zajęcia edukacyjne i inne na terenie szkoły powinny być przeprowadzane w konsultacji ze wszystkimi organami szkoły. Należałoby zapewnić możliwość wcześniejszego zapoznania się przez organy szkoły ze scenariuszem zajęć (treścią ankiety). Przedsięwzięcia takie powinny być wykorzystane jako element zadań edukacyjnych.

Inf. 10-12/2004, str. 22

2. Pismo RPO z dnia 8.08.2005 r. - prośba o informację o postulowanym rozwiązaniu sprawy nadzoru nad zbędną "ankietyzacją" młodzieży w szkołach

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-11-17
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (5.11.2004 r.) poinformowała, że bez uzyskania akceptacji dyrekcji szkoły nie mogą być przeprowadzane w szkole ankiety czy programy wychowawczo-profilaktyczne. Dyrektorzy szkół nie powinni dopuszczać do działań marketingowych prowadzonych przez podmioty gospodarcze na terenie szkół. W każdym ujawnionym przypadku nieprawidłowych działań na terenie szkoły, kuratorzy oświaty sprawujący bezpośredni nadzór pedagogiczny nad szkołami wnioskują o wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec dyrektora szkoły, który dopuścił do takiej praktyki.
Inf. 10-12/2004, str. 22

2. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (31.08.2005 r.) poinformowała, że na początku nowego roku szkolnego Minister ponowi prośbę do Kuratorów Oświaty, aby w ramach nadzoru pedagogicznego zwrócili szczególną uwagę na pracę dyrektorów szkół w zakresie ochrony praw dziecka i respektowania woli rodziców. W przypadku przeprowadzania ankiet na terenie szkoły dyrektorzy powinni zapewnić uczniom i rodzicom możliwość wcześniejszego zapoznania się z treścią ankiety, przed wyrażeniem zgody na udział w konkretnym przedsięwzięciu.
Inf. 7-9/2005, str.