Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie nielegalnych praktyk pośrednictwa pracy z dnia 2004-08-26.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI I PRACY
Sygnatura:
RPO/483506/04/VIII/817 RZ
Data sprawy:
2004-08-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie nielegalnych praktyk pośrednictwa pracy.

W mediach pojawiają się ostatnio niepokojące informacje o różnego rodzaju firmach pośredniczących w znalezieniu pracy za granicą. Niejednokrotnie podmioty te, chcąc uwiarygodnić swoją działalność powołują się na wpis do rejestru agencji zatrudnienia prowadzonego przez Ministra właściwego do spraw pracy. Po pobraniu wygórowanych opłat pośrednicy ci wysyłają zainteresowanych pracą za granicą do pracodawcy, który nie istnieje lub zmusza do pracy innej niż przewidziana w umowie. Osoby, które wyjechały za granicę do fikcyjnego pracodawcy, często znajdują się bez środków na powrót do kraju. Szczególnie narażone są osoby chcące rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, lub w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Równie groźnym zjawiskiem jest wykorzystywanie przez nieuczciwych pośredników dorobku publicznych służb zatrudnienia, poprzez organizowanie spotkań w sprawie pracy w salach wynajmowanych od powiatowych urzędów pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o przekazanie informacji na temat skali problemu oraz o działaniach jakie są podejmowane lub mają być podjęte w celu wyeliminowania nieuczciwych pośredników z sektora usług rynku pracy.

Inf. 7-9/2004, str. 37

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-06-10
Opis odpowiedzi:
1. Minister Gospodarki i Pracy (20.09.2004 r.) poinformował, że polski obywatel zainteresowany zatrudnieniem za granicą może wyjechać do pracy w drodze bezpośrednio nawiązanych kontaktów z pracodawcą zagranicznym, a w przypadku braku takich możliwości, poprzez instytucje pośredniczące. Instytucjami pośredniczącymi mogą być wojewódzkie lub powiatowe urzędy pracy, a ponadto agencje pośrednictwa pracy posiadające wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Urzędy pracy mają obowiązek sprawdzenia wiarygodności zagranicznego pracodawcy bądź pośrednika, z którym nawiązana zostanie współpraca, a także weryfikacji otrzymywanych ofert pracy. Urzędy pracy niższego szczebla nie mają jeszcze doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu zagranicznego pośrednictwa, stąd niekiedy mogą się zdarzać pojedyncze przypadki wykorzystywania wizerunku urzędu przez nieuczciwych pośredników. Legalnemu pośrednictwu pracy towarzyszą zjawiska negatywne, które nasiliły się po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Minister Gospodarki i Pracy podejmie wkrótce w porozumieniu z zagranicznymi partnerami, działania minimalizujące zjawisko nielegalnego pośrednictwa pracy, w pierwszej kolejności z państwami Unii, które zamierzają wprowadzić w 2006 r. swobodę podejmowania zatrudnienia dla polskich obywateli.
Inf. 7-9/2004, str. 37