Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie ograniczenia czynnego prawa wyborczego z dnia 2004-08-03.

Adresat:
PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA
Sygnatura:
RPO/478369/04/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2004-08-03
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie ograniczenia czynnego prawa wyborczego.

Okręgowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji listy kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego zgłoszonej przez Komitet Wyborczy wyborców "Zieloni 2004". Komisja Wyborcza zakwestionowała część podpisów, gdyż poparcia liście udzieliły osoby zamieszkałe w domach studenckich lub kwaterach prywatnych, a więc osoby, które - zdaniem Komisji- stale nie zamieszkują w okręgu wyborczym. Ordynacja wyborcza nie zawiera własnej definicji stałego zamieszkania. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dla przyjęcia zamieszkiwania danej osoby w określonej miejscowości, konieczne jest ustalenie występowania łącznie dwóch przesłanek, a mianowicie przebywania i zamiaru stałego pobytu. Zdaniem Rzecznika wyprowadzenie z samego faktu tymczasowego zameldowania danej osoby wniosku, że pobyt ma charakter przejściowy, bez ustalenia czy nie jest on związany z zamiarem stałego pobytu jest dużym uproszczeniem. Dlatego też Rzecznik zwrócił się o rozważenie podjęcia działań, które pozwolą tej grupie osób na pełną realizację czynnego prawa wyborczego.

Inf. 7-9/2004, str. 28

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-10-18
Opis odpowiedzi:
1. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (17.08.2004 r.) poinformował, że wyborcy zamieszkujący poza miejscem zameldowania na pobyt stały mogą złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w trybie art. 12 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP. Uprawnienie to dotyczy również studentów zamieszkałych poza miejscem zameldowania na pobyt stały. Komisje wyborcze nie mają możliwości uzyskania wyjaśnień od poszczególnych wyborców, którzy udzielili poparcia liście, o charakterze ich pobytu w danej miejscowości. Dopuszczenie możliwości udzielenia poparcia liście okręgowej przez wyborców zamieszkałych poza granicami okręgu wymagałoby zmiany Ordynacji wyborczych. Takie rozwiązanie osłabiłoby związek posłów i senatorów z mieszkańcami okręgu, w którym są wybierani.
Inf. 7-9/2004, str. 28