Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie potrzeby określenia w drodze ustawy warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z dnia 2004-07-01.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/476888/04/XIII/108.13.1 RZ
Data sprawy:
2004-07-01
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie potrzeby określenia w drodze ustawy warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Konstytucja RP w art. 68 zapewniła każdemu prawo do ochrony zdrowia. Mimo zapisu art. 236 ust. 1 Konstytucji, który zobowiązał Radę Ministrów do przedstawienia w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie Konstytucji projektów ustaw niezbędnych do stosowania Konstytucji, nie została wydana ustawa, która określałaby warunki i zakres udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w załączniku nr 7 do Uchwały nr 226/2003 Zarządu NFZ z dnia 30.09.2003 r. "Szczegółowe materiały informacyjne o przedmiocie postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych ubezpieczonym w NFZ od dnia 1.01.2004 r. w rodzaju świadczeń - rehabilitacja lecznicza". Powyższa uchwała budzi szereg poważnych zastrzeżeń. Przywołane na jej wstępie podstawy prawne są przepisami ogólnymi, nie będącymi upoważnieniem do wydania aktu określającego prawa i obowiązki zakładów opieki zdrowotnej i prawa pacjentów. "Szczegółowe materiały informacyjne" określają faktyczne warunki i zakres udzielania świadczeń, a więc regulują materię zastrzeżoną w Konstytucji do uregulowania w drodze ustawy. Niezależnie od tego, jakie efekty przyniosą prace nad stworzeniem nowej ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, problemy związane z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych nie znikną. Istnieje obawa, że nawyki tworzenia powielaczowego prawa pozostaną, a luki w prawie będą wypełniane w sposób przypadkowy i niezgodny z Konstytucją.

Inf. 7-9/2004, str.13

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-10-08
Opis odpowiedzi:
1. Minister Zdrowia (30.07.2004 r.) poinformował, że zgodnie z ustawą o NFZ, Fundusz posiada kompetencje do określania jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych w zakresie niezbędnym do prawidłowego zawierania umów. Ma również obowiązek określenia zakresu świadczeń zdrowotnych będących przedmiotem postępowań w sprawie zawarcia ze świadczeniodawcami umów o udzielanie tych świadczeń. W 1999 r. na zlecenie Ministra Zdrowia zostały opracowane standardy leczenia w zakresie rehabilitacji. Nie zostało dotychczas wydane rozporządzenie w zakresie rehabilitacji, na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Określenie w rozporządzeniu standardów leczenia w zakresie rehabilitacji wiązałoby się jednak ze wzrostem kosztów działalności zakładów opieki zdrowotnej wykonujących świadczenia rehabilitacyjne. Omawiana uchwała Zarządu NFZ stanowi określenie przedmiotu umów zawieranych przez NFZ ze świadczeniodawcami, nie zaś określenie standardów wykonywania świadczeń zdrowotnych.
Inf. 7-9/2004, str.13