Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie osób uprawnionych do wynagrodzenia z tytułu korzystania z utworu audiowizualnego z dnia 2004-03-24.

Adresat:
MINISTERSTWO KULTURY
Sygnatura:
RPO/461211/04/IV/413 RZ
Data sprawy:
2004-03-24
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie osób uprawnionych do wynagrodzenia z tytułu korzystania z utworu audiowizualnego.

Do Rzecznika wpływają skargi choreografów dotyczące obowiązującej regulacji prawnej w zakresie prawa do wynagrodzenia za określone sposoby korzystania z utworu audiowizualnego. Stosownie do art. 69 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, współtwórcami utworu audiowizualnego są osoby, które wniosły wkład twórczy w jego powstanie, a w szczególności: reżyser, operator obrazu, twórca adaptacji utworu literackiego, twórca stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórca scenariusza. Wyliczenie zawarte w tym przepisie jest przykładowe. Innymi słowy, współtwórcą utworu audiowizualnego jest każdy, kto wniósł wkład twórczy w jego powstanie. Wobec powyższego, choreograf może być uznany - przynajmniej w przypadku pewnych kategorii utworów audiowizualnych - za osobę, która wniosła wkład twórczy w powstanie utworu audiowizualnego. Art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymienia osoby uprawnione do wynagrodzenia dodatkowego z tytułu korzystania z utworu audiowizualnego. W odróżnieniu od art. 69 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, katalog podmiotów uprawnionych do wynagrodzenia określonego w art. 70 ust. 2 ma charakter zamknięty. W przepisie art. 70 ust. 2 nie został wymieniony autor utworu choreograficznego stworzonego do utworu audiowizualnego lub w nim wykorzystanego. Kryteria wyboru podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia nie są jasne. W ocenie Rzecznika przepis ten jest sprzeczny z Konstytucją, gdyż narusza zasadę równości w odniesieniu do praw majątkowych.

Inf. 1-3/2004, str. 63

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2005-03-23
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury (30.06.2004 r.) poinformował, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zostało przyznane pewnej kategorii współtwórców utworu audiowizualnego, tj. osobom, które w najistotniejszy sposób wpływają na kształt utworu audiowizualnego. Kryteria wyboru podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia są jasne i czytelne. Wkład scenografa jest jednym z wielu elementów składających się na utwór audiowizualny, jednak nie jest wkładem przesądzającym o obliczu utworu audiowizualnego.
Inf. 7-9/2004, str. 73
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury (30.06.2004 r.) poinformował, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zostało przyznane pewnej kategorii współtwórców utworu audiowizualnego, tj. osobom, które w najistotniejszy sposób wpływają na kształt utworu audiowizualnego. Kryteria wyboru podmiotów uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia są jasne i czytelne. Wkład choreografa jest jednym z wielu elementów składających się na utwór audiowizualny, jednak nie jest wkładem przesądzającym o obliczu utworu audiowizualnego.
Inf. 7-9/2004, str. 70