Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie zasad potrąceń z emerytury lub renty z tytułu odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej z dnia 2004-03-08.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/463341/04/III/322.3 RZ
Data sprawy:
2004-03-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie zasad potrąceń z emerytury lub renty z tytułu odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej.

Do Rzecznika wpłynęły skargi pensjonariuszy domów pomocy społecznej pobierających emerytury lub renty. Zgodnie z art. 140 ust. 4 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, potrącenia z tytułu odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej nie mogą przekraczać 65% miesięcznego świadczenia. Działające na podstawie tego przepisu organy rentowe potrącają 65% emerytury lub renty. W wielu wypadkach prowadzi to do sytuacji, w której kwota potrącenia przewyższa kwotę odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej ustalaną na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. W konsekwencji wielu pensjonariuszy domów pomocy społecznej skarży się na procedurę odbierania od kierownictwa domów pomocy społecznej nienależnie potrąconej kwoty, co w praktyce wydłuża termin otrzymania przez świadczeniobiorców części emerytury lub renty powstałej po potrąceniu należności z tytułu pobytu w domu pomocy społecznej. Rzecznik zwraca się o spowodowanie skorygowania praktyki działania organów rentowych w takich sprawach.

Inf. 1-3/2004, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-05-10
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (2.04.2004 r.) poinformował, że najprostszym rozwiązaniem jest pobieranie opłaty z tytułu pobytu w domu pomocy społecznej bezpośrednio od mieszkańców. Korzystanie z pośrednictwa ZUS jest zasadne jedynie wówczas gdy w domu pomocy społecznej przebywają osoby mające poważne trudności z dysponowaniem własnymi środkami finansowymi.