Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie kwalifikacji wymaganych od techników medycznych z dnia 2003-11-21.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/452705/03/XIII/108.6.1
Data sprawy:
2003-11-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie kwalifikacji wymaganych od techników medycznych.

Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Laboratoryjnej Województwa Łódzkiego przekazał Rzecznikowi zastrzeżenia do treści rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29.03.1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. W taryfikatorze kwalifikacyjnym dotyczącym pracowników działalności podstawowej, stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia, wprowadzono dla techników medycznych wymóg posiadania średniego wykształcenia medycznego. Jednocześnie przepis § 2 rozporządzenia nie pozwala na kontynuowanie po dniu 12.04.2004 r. zatrudnienia w publicznych zakładach opieki zdrowotnej na stanowisku technika medycznego przez osoby posiadające średnie wykształcenie chemiczne. Taryfikator wprowadza ponadto stanowisko technika klinicznego z wymogiem średniego wykształcenia medycznego i przeszkolenia specjalistycznego. Regulacja ta stała się podstawą zapowiedzi zwolnień z pracy pracowników publicznych zakładów nie posiadających wymaganego średniego wykształcenia medycznego. Rzecznik wskazuje ponadto na wątpliwości co do konstytucyjności delegacji ustawowej omawianego rozporządzenia, która nie zawiera wytycznych dotyczących treści aktu wymaganych przez art. 92 Konstytucji RP. Wytycznych tych nie można wskazać także w innych przepisach ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Zarzut ten można postawić również do innych upoważnień do wydania rozporządzeń przewidzianych w tej ustawie. Rzecznik prosi o spowodowanie wyjaśnienia powyższej sprawy, a także podjęcie działań legislacyjnych w kierunku dostosowania przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do norm konstytucyjnych.

Inf. 10-12/2003, str.54.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-01-21
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (31.12.2003 r.) poinformowała, że osoba nie posiadająca dyplomu technika analityki medycznej np. technik chemii, może być zatrudniona na stanowisku technika medycznego do 2004 r. pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia co najmniej do średniego medycznego. Nieuzupełnienie wykształcenia nie powoduje utraty pracy przez tę osobę. Może ona być zatrudniona na stanowisku przyuczonego laboranta lub laboranta z pozostawieniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. Wykształceniem wymaganym na stanowisku technika klinicznego jest wykształcenie średnie techniczne i przeszkolenie specjalistyczne. Osobą zajmującą to stanowisko może być ponadto technik elektroniki medycznej. W projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw uzupełnione zostały wytyczne do upoważnień ustawowych zawartych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, mające na celu dostosowanie przepisów ustawy do norm konstytucyjnych.
Inf. 1-3/2004, str. 88