Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie przechowywania kart daktyloskopijnych i zdjęć sygnalitycznych osób uniewinnionych prawomocnymi wyrokami sądowymi oraz w stosunku do których prawomocnie umorzono postępowania przygotowawcze z dnia 2003-04-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/214968/96/II/208 RZ
Data sprawy:
2003-04-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie przechowywania kart daktyloskopijnych i zdjęć sygnalitycznych osób uniewinnionych prawomocnymi wyrokami sądowymi oraz w stosunku do których prawomocnie umorzono postępowania przygotowawcze.

Przepis art. 20 ust. 17 ustawy o Policji wprowadzony do ustawy w dniu 27.07.2001 r., nakazał przechowywanie danych zebranych w celu wykrycia przestępstw przez okres w którym są one niezbędne dla realizacji ustawowych zadań wykonywanych przez Policję. Weryfikacji należy dokonywać nie rzadziej niż co 10 lat od dnia uzyskania informacji, usuwając dane zbędne. Dane tzw. wrażliwe dotyczące osób podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego podlegają obligatoryjnemu usunięciu ze zbiorów policyjnych w przypadku, gdy osoby te nie zostały skazane za zarzucane im przestępstwa. Komendant Główny Policji wydał zarządzenie Nr 6 z dnia 16.05.2002 r. w sprawie uzyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania przez Policję informacji oraz sposobów zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji. W zarządzeniu nie zostały jednak doprecyzowane kryteria jakimi należy kierować się podejmując decyzje o dalszym przechowywaniu danych. Zmiany w uregulowaniach prawnych dotyczących omawianej materii nie doprowadziły do dezaktualizacji tezy, iż z punktu widzenia praw i wolności obywatelskich wszelkie dane identyfikacyjne zebrane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego winny być usuwane ze zbiorów policyjnych w przypadku wydania prawomocnego wyroku uniewinniającego lub postanowienia o bezwarunkowym umorzeniu postępowania przygotowawczego.

Inf. 2/2003, str.25.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-05
Opis odpowiedzi:
1/ odp. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29.05.2003 r. - Inf. 2/2003, str.89.