Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie odmowy wypłacenia osobom zwalnianym ze służby wojskowej pełnionej jako służba stała, ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej z dnia 2003-01-17.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/426702/02/V/503 RZ
Data sprawy:
2003-01-17
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie odmowy wypłacenia osobom zwalnianym ze służby wojskowej pełnionej jako służba stała, ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej.

Stosownie do postanowień art. 24 ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, jeżeli do czasu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała żołnierzowi nie wypłacono ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery, z dniem zwolnienia ze służby wypłaca się mu ten ekwiwalent. W dniu 22.08.2001 r. do omawianej ustawy wprowadzono art. 23 ust. 2 zgodnie z którym, jeżeli żołnierz zwolniony z czynnej służby wojskowej pełnionej jako służba stała nie nabył uprawnień do emerytury lub wojskowej renty inwalidzkiej, w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego przez właściwy organ wojskowy z powodu przeniesienia, przekształcenia lub likwidacji jednostki wojskowej na skutek restrukturyzacji Sił Zbrojnych, zachowuje prawo jedynie do zajmowanej kwatery stałej. Większość osób, które złożyły wnioski o wypłatę ekwiwalentu, oczekiwało na ich realizację nawet kilka lat, z powodu braku odpowiednich środków finansowych w budżecie Państwa. Odmowa wypłacenia ekwiwalentu osobom zwolnionym z czynnej służby wojskowej z przyczyn określonych w art. 23 ust. 2 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, których wnioski o wypłatę zostały zarejestrowane w oddziale rejonowym WAM w okresie pełnienia służby, i które zostały wciągnięte na listę kolejności zawierania umów o wypłatę, stanowi naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez to państwo prawa. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany obowiązującego stanu prawnego w stosunku do omawianej grupy osób.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2003-04-03
Opis odpowiedzi:


Odpowiedź Ministra Obrony Narodowej z dnia 8.04.2003 r. (opis odpowiedzi został zamieszczony w "Informacji kwartalnej o pracy RPO, kwiecień - czerwiec 2003 r.", str. 73).