Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Zdrowia w sprawie wymagań niezbędnych do wykonywania zawodu ratownika medycznego z dnia 2024-07-29.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7011.18.2024
Data sprawy:
2024-07-29
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Zdrowia w sprawie wymagań niezbędnych do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał pismo Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych w sprawie wykonywania zawodu ratownika medycznego. Z pisma tego wynika, że w związku z wejściem w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych zostały określone m.in. zasady i warunki wykonywania zawodu ratownika medycznego, zasady i organizacja kształcenia podyplomowego i doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, organizacja i zakres działania samorządu ratowników medycznych.

Zgodnie z art. 218 ust. 1 niniejszej ustawy, osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy spełniają łącznie warunki określone w art. 2 pkt 1-4, stają się ratownikami medycznymi i przysługuje im prawo wykonywania zawodu. Jednak odnosząc się do treści art. 2 pkt 1 - 4 ustawy o zawodzie ratownika medycznego ustawodawca wskazał osobę, która może wykonywać zawód ratownika medycznego, wymieniając szereg wymogów, jakie osoba ta winna spełniać m.in. posiadać pełną zdolność do czynności prawnych; posiadać stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu ratownika medycznego czy też posiadać znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Mając na uwadze powyższą regulację oraz fakt, że przedmiotowa ustawa w pełni weszła w życie w dniu 22 czerwca 2023 r., obecny stan prawny nie pozwala podjąć pracy w zawodzie ratownika medycznego absolwentom tego kierunku, którzy ukończyli studia po dacie wejścia w życie ustawy. Ministerstwo Zdrowia w dniu 4 lipca 2023 r. wydało komunikat, w którym zapewnia, że pomimo powyższych regulacji ratownicy medyczni (absolwenci, którzy ukończyli studia po dniu wejścia w życie ustawy), mogą wykonywać swój zawód. Jednak, jak wynika z informacji przekazanych mi przez Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, większość potencjalnych pracodawców stoi na stanowisku odmiennym, co ma powodować, że podmioty lecznicze nie zatrudniają tej grupy ratowników medycznych.

RPO uzyskał informację, że resort zdrowia planuje nowelizację kwestionowanego przepisu w ramach prowadzonych prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, niemniej wydaje się, że prace nad tym projektem mogą trwać długo, problem zaś jest realny i utrudniający podejmowanie pracy przez młodych adeptów zawodu ratownika medycznego.

Wobec powyższego, Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o rozważenie pilnej nowelizacji art. 218 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zawodzie ratownika medycznego, która umożliwiłaby wykonywanie zawodu wszystkim ratownikom medycznym, do czasu realnej możliwości wydawana prawa wykonywania zawodu przez samorząd ratowników medycznych, który obecnie jest dopiero w fazie organizacji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: