Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu ustawy o "kredycie mieszkaniowym #na Start" z dnia 2024-04-26.

Adresat:
Minister Rozwoju i Technologii
Sygnatura:
IV.7216.10.2024
Data sprawy:
2024-04-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu ustawy o "kredycie mieszkaniowym #na Start".

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski obywateli, zawierające uwagi do rządowego projektu ustawy o "kredycie mieszkaniowym #na Start" i przyjętych w nim rozwiązań.

Największa liczba wniosków dotyczy regulacji przewidzianej w art. 4 projektu ustawy określającej warunki, jakie muszą zostać spełnione przez kredytobiorcę kredytu mieszkaniowego i ustalone w ust. 1 pkt 2 kryterium wieku, dotyczące jedynie i wyłącznie osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe (singli). Przepis ten stanowi, że kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony, jeżeli "w dniu złożenia wniosku o jego udzielenie kredytobiorca nie ukończył 35 lat, chyba że w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzą co najmniej dwie osoby lub kredyt ten jest udzielany jako kredyt konsumencki". W nadsyłanych pismach Wnioskodawcy podnoszą, że przewidziana przez projektodawcę ustawy cezura wieku - 35 lat - odnosząca się wyłącznie do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe (singli) jest przejawem dyskryminacji tej grupy osób w co najmniej dwóch aspektach tj. wieku kredytobiorcy - 35 lat i charakteru prowadzonego przez nich gospodarstwa domowego (jedno lub wieloosobowego), a tym samym stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności z Konstytucją i wynikającą z jej art. 32 zasadą równego traktowania i zakazem dyskryminacji. Wnioskodawcy podkreślają także, że ograniczenie przez projektodawcę ich dostępu do przedmiotowego programu wsparcia w dopłatach do rat spłaty kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania - z uwagi na wiek - wzbudza w nich poczucie krzywdy i narusza ich godność.

W kierowanych do Rzecznikach pismach Wnioskodawcy podnoszą także problem nieuwzględnienia w projekcie ustawy sytuacji rodzin z dzieckiem (dziećmi) z niepełnosprawnością wymagającą dodatkowego pokoju i postulują w tym zakresie zrównanie warunków kredytu z kredytem przewidzianym dla rodzin z co najmniej 3 dzieci (możliwość zaciągnięcia kredytu na lokal mieszkalny lub dom w celu poprawy warunków mieszkaniowych, w sytuacji, gdy mieszkanie nie jest pierwszym mieszkaniem kredytobiorcy). Wydaje się, że analogiczna sytuacja dotyczyć będzie wszystkich rodzin z osobą (osobami) z niepełnosprawnością z orzeczonym uprawnieniem do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Wnioskodawcy wyrażają także obawy o to, że przyjęcie przedmiotowej ustawy odniesie skutek odwrotny do zamierzonego, tj. przede wszystkim spowoduje w istocie dalszy wzrost cen mieszkań i inne negatywne zjawiska na rynku mieszkaniowym niekorzystne dla obywateli.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o analizę powyższych uwag i przedstawienie stanowiska w poruszonych kwestiach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: