Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie bezpieczeństwa lekowego w kraju z dnia 2024-04-03.

Adresat:
Minister Zdrowia i Minister Rozwoju i Technologii
Sygnatura:
V.7013.375.2024
Data sprawy:
2024-04-03
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Zdrowia oraz Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie bezpieczeństwa lekowego w kraju.

Wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu, został opublikowany przez Komisję Europejską (KE), wraz z Europejską Agencją Leków (EMA) i szefami agencji leków (HMA) państw członkowskich. Wykaz ten zawiera 200 substancji czynnych wykorzystywanych w lekach, uznawanych za krytyczne dla systemów opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej, dla których w celu uniknięcia niedoborów należy zagwarantować ciągłość dostaw. Powyższy wykaz jest ważnym narzędziem wspierającym wysiłki UE na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i zapobiegania niedoborom leków o krytycznym znaczeniu. Umieszczenie na liście nie oznacza możliwości wystąpienia w najbliższej przyszłości niedoboru danego leku. Oznacza natomiast, że zapobieganie niedoborom tych leków jest szczególnie ważne, ponieważ mogą wyrządzić znaczne szkody pacjentom i stanowić poważne wyzwania dla systemów opieki zdrowotnej. Natomiast lek uważa się za krytyczny, jeśli jest stosowany w leczeniu poważnych chorób i w przypadku niedoboru nie można go łatwo zastąpić innymi lekami.

Na liście znajdują się substancje czynne o szerokim spektrum terapeutycznym, w tym szczepionki i leki stosowane w chorobach rzadkich. Wobec czego, na tym wykazie znajdują się leki, które są istotne dla ratowania zdrowia i życia obywateli. Na niedobory produktów leczniczych zwrócili uwagę Krajowi Producenci Leków, wskazując, że w ostatnich latach wielokrotnie doszło do zaburzenia dostaw produktów leczniczych o fundamentalnym znaczeniu dla zdrowia obywateli. Za niezbędne wskazali opracowanie listy leków i substancji czynnych do ich produkcji - krytycznych dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów w Polsce wraz ze stworzeniem systemu produkcji kontraktowej. Na istotność wprowadzenia wykazu leków krytycznych zwrócili uwagę również eksperci podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC). Ponadto w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy ekspertów dotyczące konieczności wprowadzenia mechanizmów koordynujących działania dwóch Ministerstw w odniesieniu do polityki lekowej.

Wobec powyższego, Rzecznik zwrócił się z prośbą o wyrażenie stanowiska w podnoszonej sprawie w zakresie działań podejmowanych przez oba resorty.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-05-02
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 2 maja 2024 r. wyjaśnił, iż Minister Zdrowia w ramach posiadanych narzędzi podejmuje wszelkie niezbędne działania i interwencje w celu monitorowania oraz poprawy dostępności produktów leczniczych, jednak powstawanie lokalnych niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia. W związku z powyższym obecnie nie ma planów przygotowania listy leków krytycznych.