Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel przy kontrolach w jednostkach penitencjarnych z dnia 2024-03-11.

Adresat:
Dyrektor Generalny Służby Więziennej
Sygnatura:
IX.517.39.2024
Data sprawy:
2024-03-11
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Wykonywania Kar
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel przy kontrolach w jednostkach penitencjarnych.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się wnioskodawca, z zapytaniem, czy na podstawie dokumentu mobilnego zawartego w aplikacji mObywatel może potwierdzić swoją tożsamość podczas ubiegania się o wstęp na teren jednostki penitencjarnej w celu realizacji widzenia z osobą pozbawioną wolności.

Z odpowiedzi Dyrektora Biura Postępowań Kontrolnych, skierowanej do wnioskodawcy, wynika, że zdaniem CZSW obowiązujący stan prawny nie przewiduje opisanej wyżej procedury. RPO nie zgodził się z tym stanowiskiem, ponieważ ustawa o aplikacji mObywatel stanowi w art. 2 pkt 8, iż pod pojęciem dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel należy rozumieć dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie użytkownika tej aplikacji. Stosownie zaś do art. 7 ust. 4 ustawy, jeżeli z przepisu prawa wynika obowiązek stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności na podstawie dowodu osobistego, obowiązek ten uznaje się za spełniony w przypadku stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu mObywatel.

Na mocy wskazanych przepisów dowód mobilny dostępny w ww. aplikacji należy zatem uznać za równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym. Ustawa przewiduje możliwość ograniczenia wykorzystywania dokumentu mobilnego do stwierdzenia tożsamości, jednak ściśle określa sytuacje, w których nie będzie on wystarczający. Wobec powyższego nie ma podstaw do przyjęcia, że obywatel, który ubiega się o wejście na teren jednostki penitencjarnej, nie może wylegitymować się dokumentem w aplikacji mObywatel.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności Rzecznik zwrócił się do Dyrektora o zajęcie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2024-07-25
Opis odpowiedzi:
Dyrektor Generalny Służby Więziennej w piśmie z 25 lipca 2024 r. podzielił, wyrażone przez Rzecznika stanowisko, wskazujące na wystąpienie nieprawidłowości w zakresie możliwości potwierdzenia tożsamości osoby ubiegającej się o wstęp na teren jednostki penitencjarnej w celu realizacji widzenia z osobą pozbawioną wolności na podstawie aplikacji mObywatel. Wobec powyższego zobowiązano Dyrektorów Okręgowych Służby Więziennej, Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej oraz Komendantów Ośrodków Szkolenia Służby Więziennej do wdrożenia do realizacji możliwość ustalenia tożsamości osób legitymowanych, ubiegających się o wejście na teren jednostki penitencjarnej w celu realizacji widzenia z osobą pozbawioną wolności, na podstawie dokumentu mObywatel.