Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga kasacyjna na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalający skargę na czynność Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w przedmiocie odmowy wydania karty parkingowej z dnia 2023-07-26.

Adresat:
Naczelny Sąd Administracyjny
Sygnatura:
V.811.109.2014
Data sprawy:
2023-07-26
Rodzaj sprawy:
skarga kasacyjna do NSA (NSA)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Skarga kasacyjna na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalający skargę na czynność Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w przedmiocie odmowy wydania karty parkingowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, wniósł skargę kasacyjną w sprawie indywidualnej w całości zaskarżając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z 17 kwietnia 2023 r. w przedmiocie odmowy wydania karty parkingowej.

Rzecznik wyrokowi zarzucił: naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 6 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw w zw. z § 32 ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w brzmieniu obowiązującym 16 września 2005 r. i w zw. z art. 69 Konstytucji poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że brak zamieszczenia w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym przed dniem 1 lipca 2014 r. symboli: 04-O, 05-R lub 10-N w sytuacji, w której w orzeczeniu tym zawarto maksymalną dopuszczalną liczbę (trzy) innych symboli przyczyn niepełnosprawności powoduje automatyczny brak możliwości wydania karty parkingowej na podstawie tego orzeczenia, podczas gdy niezbędna jest w takiej sytuacji indywidualna ocena, czy niezamieszczenie w orzeczeniu symboli 04-O, 05-R lub 10-N było wynikiem braku niepełnosprawności z tych przyczyn, czy jedynie brakiem możliwości zamieszczenia w orzeczeniu dodatkowych symboli przyczyn niepełnosprawności, a faktyczne przyczyny niepełnosprawności osoby legitymującej się orzeczeniem obejmują którąś z przyczyn oznaczonych tymi symbolami; z mającym wpływ na wynik sprawy naruszeniem przepisów postępowania, tj. z naruszeniem art. 146 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej w zw. z § 32 ust. 4 rozporządzenia i w zw. z art. 69 Konstytucji poprzez jego niezastosowanie i nieuwzględnienie skargi w sytuacji, gdy była ona usprawiedliwiona.

Mając na uwadze powyższe Rzecznik zaskarżył prawomocny wyrok w całości.

 


Data odpowiedzi:
2024-04-09
Opis odpowiedzi:
Skarga kasacyjna oddalona (wyrok z 9 kwietnia 2024 r., sygn. akt II GSK 1843/23).
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż skarga kasacyjna jest niezasadna, dlatego nie mogła prowadzić do uchylenia skarżonego wyroku. W rozpoznawanej sprawie organ działał zgodnie z ustawą, zatem wyrok potwierdzający to działanie nie mógł naruszać prawa, w tym art. 146 § 1 p.p.s.a., bowiem nie może być traktowane jako naruszenie odnoszenie działań organu do normy, która nie jest źródłem prawa podmiotowego, a tak należy rozumieć treść art. 69 Konstytucji. Niezależnie od powyższego NSA zauważył, że RPO w przeszłości przyjmował, że przepisy będące podstawą zarzutu z jego skargi kasacyjnej nie naruszają wartości konstytucyjnych.