Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie dyskryminacji dziewcząt w sporcie z dnia 2023-07-17.

Adresat:
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
Sygnatura:
XI.815.33.2023
Data sprawy:
2023-07-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie dyskryminacji dziewcząt w sporcie.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek wskazujący na zróżnicowane traktowanie drużyn dziewcząt i chłopców w odniesieniu do otrzymywanych nagród w ramach Centralnej Ligi Juniorek i Centralnej Ligi Juniorów. Zróżnicowanie to potwierdzają zapisy zawarte w § 18 uchwały nr VII/89 z dnia 13 czerwca 2022 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Centralnej Ligi Juniorek U15 w Piłce Nożnej na sezon 2022/2023 oraz § 18 ust. 4 pkt 2 uchwały nr V/55 z dnia 19 kwietnia 2022 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Centralnej Ligi Juniorów U-19, Centralnej Ligi Juniorów U-17 i Centralnej Ligi Juniorów U-15 na sezon 2022/2023 i następne.

Zgodnie z powołanymi przepisami, wysokość nagród dla dwóch najlepszych drużyn dziewczęcych Centralnej Ligi Juniorek U15 wynosi w przypadku mistrzyń CLJ U15 - 10.000 PLN netto, w przypadku wicemistrzyń CLJ U15 - 5.000 PLN netto, natomiast wysokość nagród dla drużyn chłopięcych biorących udział w Rundzie Finałowej Centralnej Ligii Juniorów U-15 wynosi odpowiednio: 100.000 PLN netto - Mistrz Polski 1 zespół, 50.000 PLN netto - Wicemistrz Polski 1 zespół, 25.000 PLN netto - pokonani w 1/2 Finału 2 zespoły.

RPO podkreślił, że zróżnicowanie jednostek wyłącznie w oparciu o kryterium płci stanowi dyskryminację, co jest wykluczone w świetle art. 32 ust. 2 i art. 33 Konstytucji.

Mając na uwadze powyższe Rzecznik zwrócił się do Prezesa o ustosunkowanie się do podniesionej kwestii zróżnicowanego traktowania dziewcząt i chłopców w juniorskich rozgrywkach piłkarskich oraz o wyjaśnienie, jakie są przyczyny odmiennego traktowania najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców w ramach Centralnej Ligi Juniorek i Centralnej Ligii Juniorów, a także o udzielenie informacji, czy przedmiotowe zróżnicowanie będzie utrzymane w kolejnych sezonach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-07-24
Opis odpowiedzi:
Prezes Generalny PZPN i Prezes PZPN w piśmie z 24 lipca 2023 r. zapewnili, że podejmują wszelkie działania służące rozwojowi najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie. Podkreślili, że kryterium płci nie ma żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji o nagradzaniu w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zaznaczyli oni różnicę skali w odniesieniu do rozgrywek chłopięcych i dziewczęcych. W kategorii wiekowej trampkarka/trampkarz istnieje przepaść w liczebności uczestniczek i uczestników. W kategorii trampkarka udział biorą 52 zespoły w całej Polsce. W kategorii trampkarz o mistrzostwo Polski w sezonie walczy 2667 drużyn. To oczywiście w żaden sposób nie umniejsza sukcesu jakim jest tytuł mistrzyń Polski w trampkarkach. Różnica skali pokazuje jednak daleko posuniętą powszechność piłki nożnej chłopców w odniesieniu do wciąż niskiej powszechności dziewczęcych rozgrywek. W związku z powyższym, w rozgrywkach chłopięcych w tym roczniku, drużyna występująca w finale musi rozegrać 31 meczów na poziomie centralnym, a w rozgrywkach dziewczęcych w całym sezonie finalistki rozegrają 10 spotkań. Związek mając świadomość tych dysproporcji podjął decyzję, aby jednym z głównych filarów Strategii Piłki Nożnej Kobiet w Polsce w latach 2022-2026 była partycypacja, co wyznacza oczywisty kierunek działań w celu zachęcania dziewczynek i kobiet do piłki nożnej. Decyzje podjęte w zakresie sprawy, jak podkreślono, zawsze podejmowane były w dobrej wierze. W odczuciu PZPN jak napisano, wysokość nagród nieodłącznie związana jest też z potencjalnymi przychodami jakie generuje dana dyscyplina dla federacji.